niedziela, Sierpień 25, 2019

Włamywacz z nielegalnym tytoniem

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. Kryminalni z czarnkowskiej komendy zatrzymali 35-latka podejrzanego o przestępstwa przeciwko mieniu oraz Skarbowi Państwa. Mężczyzna ma na swoim koncie między innymi włamania do domków letniskowych oraz posiadanie prawie 84 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. 

-Od kilku dni policjanci z Czarnkowa oraz Lubasza prowadzili działania wymierzone w zwalczanie przestępczości przeciwko mieniu po tym jak, pod koniec stycznia br. na terenie gminy Lubasz miało miejsce sześć włamań do domków letniskowych. Łupem sprawcy padły głównie narzędzia, elektronarzędzia, butle z gazem, poroża, sprzęt RTV i AGD. Straty oszacowano na kilka tysięcy złotych – mówi mł. asp. Karolina Górzna -Kustra z KPP w Czarnkowie.

W minionym tygodniu kryminalni zatrzymali włamywacza. To 35-letni mieszkaniec gminy Wronki, który był wielokrotnie karany za podobne przestępstwa. Kilka lat przebywał za kratami więziennej celi. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych w momencie, kiedy wracał z kolejnego włamania. Jednak to nie był koniec jego problemów.

-Podczas przeszukania pojazdu, którym poruszał się 35-latek policjanci znaleźli prawie 84 kilogramy krajanki tytoniowej. Towar ten nie posiadał polskich znaków akcyzy, w związku z czym został zabezpieczony i trafił do policyjnego depozytu. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnego tytoniu do obrotu naraziłoby Skarb Państwa na straty z tytułu nieopłaconej akcyzy na kwotę ponad 85 tys. złotych. Kryminalni przeszukali również miejsce zamieszkania sprawcy, gdzie odzyskali część skradzionych przedmiotów – dodaje Górzna- Kustra.

Mężczyna trafił do policyjnego aresztu. Następnego dnia został przesłuchany. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym za posiadanie nielegalnego tytoniu grozi wysoka kara grzywny, kara więzienia do 3 lat oraz przepadek zabezpieczonego towaru, natomiast za włamania do 10 lat pozbawienia wolności. Kara 35-latka będzie powiększona o połowę, bowiem działał on w warunkach powrotu do przestępstwa, czyli tzw. recydywy.

(Red.)

 Fot.KPP Czarnków