Bukowina zagościła nad Oską i Gwdą

Piła

PIŁA. Przez kilka dni Jastrowie i Piła były stolicami kultury, folkloru i piękna Bukowiny. Podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”, i w mieście nad Oską i w tym nad Gwdą gościły zespoły z Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji oraz Ukrainy.

Formuła festiwalu od samego początku jest niezmienna. Chodzi o ukazanie i krzewienie bogactwa bukowińskiej kultury oraz integrację grup etnicznych zamieszkujących ten wielonarodowościowy region karpacki. Impreza jest swoistym przeglądem zespołów prezentujących śpiew, taniec, muzykę, obrzędy i zwyczaje ludowe Bukowiny.

Od 29. lat ten niesamowity folklorystyczny spektakl w różnych odsłonach mogą podziwiać m. in. mieszkańcy Jastrowia – miasta będącego kolebką festiwalu – oraz Piły. Ci pierwsi mieli okazję nie tylko do oklaskiwania egzotyki i talentu zespołów, ale również do rozkoszowania się smakami Bukowiny.

Pilanom też serwowano, ale już nie doznania smakowe, lecz wizualne, których kulminacyjnym punktem była Noc Świętojańska na Bulwarach Chatellerault, uświetniona występem Teatru Ognia Los Fuegos.

Kolejnym punktem na festiwalowej mapie Bukowińczyków będzie Ukraina, a następnie Rumunia i Węgry. W sierpniu impreza powróci do Polski, by finiszować w Dzierżoniowie.

(Red.)

Fot. P. Barycza