Policjanci zatrzymali poszukiwacza skarbów

Na sygnale Najnowsze Sport Wydarzenia Złotów
ZŁOTÓW. Złotowscy kryminalni zatrzymali 33-letniego mieszkańca miasta, który poszukiwał zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych stanowiących w myśl ustawy własność Skarbu Państwa, grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.
Policjanci służby kryminalnej ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza potwierdziły te przypuszczenia.  Śledczy skrupulatnie sprawdzając każdy sygnał zawężali grono podejrzanych o ten proceder.

Dalsze czynności pozwoliły kryminalnym zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że “poszukiwaczem skarbów” jest 33-letni mieszkaniec Złotowa.

-13 lutego funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania lokalu. Funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku – informuje podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

Mężczyzna usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O ego dalszym losie zadecyduje Sąd.

(Red.)

 Fot. KPP Złotów