Kryształowe Gwiazdy rozdane

Chodzież Najnowsze Piła Wydarzenia Złotów

W Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk wielkopolskich policjantów i policjantek. Nagrodą wyróżniono 61 funkcjonariuszy, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy. Ośmiu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny.

„Kryształowa Gwiazda” to szczególne wyróżnienie wręczane policjantom, którzy w swojej codziennej służbie lub poza nią, narażając swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka.

Wśród laureatów Kryształowych Gwiazd” byli funkcjnariusze z Piły, Złotowa  i Chodzieży.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 6 listopada 2017 roku, policjant został skierowany na interwencję, gdzie mężczyzna miał wskoczyć do rzeki. Na miejscu funkcjonariusz wraz z strażakiem wskoczyli do wody, w celu przyholowania tonącego do brzegu. Akcja ratownicza przebiegała w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, dodatkowym utrudnieniem był wysoki poziom rzeki oraz szybki nurt. Policjant przyholował osobę do brzegu, a przy pomocy przybyłych na miejsce innych policjantów i strażaków, wyciągnięto desperata z wody. Osoba nie posiadała funkcji życiowych. Na skutek podjętych działań ratowniczych przywrócono u osoby czynności krążeniowo-oddechowe.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 2 grudnia 2017 roku, wieczorem policjanci udali się na interwencję na ul. Okólna w Pile. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli na moście, po zewnętrznej stronie barierki mężczyznę, który krzyczał, aby policjanci nie podchodzili do niego bo skoczy do wody. Policjanci podjęli próbę negocjacji z desperatem a w pewnym momencie wykorzystując chwilę nieuwagi tego mężczyzny, chwycili go za ubranie i przenieśli w bezpieczne miejsce. Następnie osobę przekazano zespołowi pogotowia ratunkowego.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 11 grudnia 2017 roku, policjant został wysłany na interwencję do LO w Pile, gdzie uczeń miał odebrać sobie życie poprzez połknięcie większej ilości tabletek. Na miejscu policjant przy wskazanej osobie zauważył puste opakowanie po lekach. Funkcjonariusz u młodego człowieka natychmiast sprowokował wymioty, w wyniku czego uczeń zwrócił część połkniętych tabletek. Następnie osobę przekazano przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia. Działanie policjanta przyczyniło się do uratowania życia młodego człowieka.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 19 grudnia 2017 roku, policjanci pojechali na interwencję domową, która zakończyła się wnioskiem do sądu za bezzasadne wezwanie Policji. W trakcie opuszczania budynku policjanci usłyszeli głos mężczyzny, który krzyczał, że jeden z mężczyzn w tym domu wziął linę i poszedł się powiesić. Policjanci natychmiast pobiegli za opisanym desperatem. Po wyważeniu drzwi od jednego z pomieszczeń, funkcjonariusze zauważyli wiszącego młodego mężczyznę. Nie oddychał i był nieprzytomny, policjanci odcięli go i podjęli czynności ratunkowe. Po trzech wdechach ratunkowych przywrócono funkcje życiowe.

Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 3 grudnia 2017 roku policjanci dostali zgłoszenie, że jeden z mieszkańców bloku w Okonku zalewa sąsiadów. Na miejscu ustalili, że w mieszkaniu, z którego wydobywa się woda samotnie mieszka 78-letni mężczyzna. Mieszkanie było zamknięte, a z wnętrza mieszkania wydobywał się głos mężczyzny, który mówił, że nie może podejść ponieważ boli go ręka. Po kilkunastu minutach głos zamilkł, wtedy funkcjonariusze podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. Wewnątrz policjanci znaleźli leżącego na podłodze w łazience mężczyznę. Starszy pan miał zakleszczoną rękę pomiędzy zaworem wody a toaletą i był bardzo osłabiony. Funkcjonariusze uwolnili rękę mężczyzny i udzielili pomocy przedmedycznej do przyjazdu karetki.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 7 stycznia 2018 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w związku ze zgłoszeniem o młodej dziewczynie, która miała pójść nad rzekę żeby odebrać sobie życie. Kiedy policjanci przeczesywali tereny nad rzeką w pewnym momencie zauważyli stojącą kobietę do pasa zanurzoną w wodzie. Policjanci wyciągnęli z wody kobietę i przekazali ją ratownikom pogotowia ratunkowego.

Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji  w Chodzieży – 13 stycznia 2018 roku – podjęli interwencję w mieszkaniu w którym doszło do pożaru. Mundurowi bez chwili zawahania rozpoczęli przeszukania pomieszczeń,  w wyniku czego znaleźli leżącą na tapczanie w pokoju starszą kobietę. Pani nie była w stanie sama wstać, więc policjanci przenieśli ją w bezpieczne miejsce. Następnie, wykorzystując gaśnice z radiowozu, zaczęli gasić źródło pożaru. Kobieta wyciągnięta z pożaru została zabrana przez ratowników medycznych do szpitala. Podjęte działania przyczyniły się do uratowania życia kobiety oraz do ograniczenia skutków pożaru w całej kamienicy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 28 grudnia 2017 roku policjanci udali się na miejsce wypadku drogowego, do którego doszło na obwodnicy Piły. Okazało się, że samochód ciężarowy z przyczepą wpadł do rzeki Gwda. Funkcjonariusze natychmiast weszli na kabinę pojazdu, która była zanurzona we wodzie i próbowali wydostać kierowcę z wnętrza pojazdu. Policjanci próbując wydostać osobę z pojazdu wskoczyli do wody i dalej próbowali wyciągnąć zakleszczonego kierowcę z pojazdu. Dopiero przybycie na miejsce Straży Pożarnej pozwoliło wydobyć kierowcę.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 31 maja 2018 roku, policjanci zauważyli na ulicy w trakcie patrolu zdenerwowaną kobietę, która machała w ich kierunku rękoma. Kobieta wskazała mężczyznę, który trzymając się rękoma ogrodzenia wisiał nad torami. Mundurowi natychmiast podbiegli do desperata, w ostatniej chwili chwycili go za ręce i wciągnęli na chodnik. Mężczyznę przekazano ratownikom medycznym, którzy przybyli na miejsce interwencji.

http://www.wielkopolska.policja.gov.pl