Ukradł matce bizuterię

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

TARNÓWKA. 17-latek ukradł matce biżuterię o wartości 3000 złotych i przy pomocy nieznanego mu mężczyzny sprzedał ją na terenie powiatu złotowskiego. Za zastawione kosztowności otrzymał już znacznie mniej pieniędzy, kradzież okazała się więc mało opłacalna. Na dodatek chłopak odpowie przed Sądem jak osoba dorosła. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.

-17-latek z gminy Tarnówka chciał się w szybki sposób wzbogacić. Wpadł na pomysł, żeby sprzedać znajdującą się w domu biżuterię należącą do jego matki. Zabrał złote obrączki, złoty krzyżyk, zegarek i łańcuszek i postanowił jak najszybciej upłynnić kosztowności.  A ze jest niepełnoletni, o pomoc poprosił więc przypadkowego mężczyznę, który sprzedał za niego skradzioną biżuterię. Plan doskonały okazał się klapą ponieważ matka 17-latka zorientowała się, że brakuje jej biżuterii i zgłosiła sprawę Policji. Nie była w stanie wskazać dokładnych okoliczności zdarzenia, ale nie wykluczyła, że złodziejem może być jej syn – relacjonuje podkom. Maciej Forecki zKOO w Złotowie.

Sprawą zajęli się kryminalni z Krajenki. Po przeanalizowaniu zebranego materiału dowodowego potwierdzili przypuszczenia kobiet. Złodziejem rzeczywiście był jej syn.

-8 marca nastolatek został zatrzymany na terenie gminy Tarnówka. Trafił do policyjnego aresztu. Tłumaczył policjantom, że kradł bo miał długi u kolegów ze szkoły – dodaje Forecki.

O dalszym losie młodego mieszkańca gminy Tarnówka zadecyduje teraz właśnie sąd. Za przestępstwo przeciwko mieniu grozi kara nawet do 5 lat więzienia

Nastolatkom często wydaje się, że dopiero z osiągnięciem przez nich 18 lat, wkraczają w  pełnoletność. Warto przypomnieć, że kodeks karny jasno precyzuje, iż odpowiedzialność za popełniony czyn zabroniony ponosi osoba, która ukończyła 17 lat. Nie można pominąć faktu, że pozostaje jeszcze wpis w kartotece karnej, a w wielu sytuacjach karalność automatycznie pozbawia wykonywania danego zawodu. Jedyną taryfą ulgową, którą przewiduje kodeks karny dla sprawcy występku po ukończeniu 17 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia, jest zastosowanie przez sąd zamiast kary środków wychowawczych, leczniczych albo poprawczych przewidzianych dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają. 

 (Red.)

Źródło: KPP Złotów