Głowski z absolutorium. “Trochę to przykre” – przyznaje włodarz Piły

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. 28 maja Rada Miasta Piły przyjęła sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu oraz udzieliła prezydentowi Piotrowi Głowskiemu absolutorium.

14 radnych głosowało za absolutorium dla prezydenta, 8 wstrzymało się  od głosu.

 -Trochę to przykre, bo do tej pory, gdy głosowaliśmy nad rzeczami bardzo policzalnymi albo łatwymi do udowodnienia czy zanegowania, udawało nam się zupełnie tę politykę odstawić na bok  – przynał po głosowaniu Piotr Głowski.

Dodał, że opinia RIO zawsze była dla radnych tą najważniejszą wskazówką, czy głosować na “tak” czy na “nie”. A ta była pozytywna.

-Sprawozdanie finansowe z reguły przez wszystkie  lata było bez jakichkolwiek uwag i  nie podlegało dyskusji politycznej.  W tym roku to się niestety po raz pierwszy wydarzyło. A szkoda. Drugi element. Po raz pierwszy w historii procedowany fragment związany z wotum zaufania – taka być może polityczna ocena – ale z drugiej strony w ustawie jest napisane co jest oceniane, czyli wykonywanie strategii projektów, które zostały przyjete  w planach, programach dla miasta. Tutaj też wydaje mi się, że  nie ma w ogóle dyskusji, czy my tę strategię i  plany,  które nawet poprzednie rady uchawliły – realizujemy. I w tym zakresie też powinna być łatwa decyzja. 

Absolutorium, jak podkreślił  Gowski, to także kwestia wykonania budzetu. A ten za rok 2018 jego zdaniem został wykonany wyśmienicie.

-Moi wszyscy pracownicy starali się, by jak najwięcej pieniędzy wpłyneło do budżetu i by wydawać je racjonalnie – podkreślił włodarz. – Zatem patrząc na taką merytoryczną stronę, wszystkie głosy radnych powinny być na “tak”, bez wstrzymujacych się. 

(Red.)