“SPEED” teraz w całym kraju

Na sygnale Najnowsze Regiony Wydarzenia

Na bazie doświadczeń funkcjonującego od października 2018 r. w Komendzie Stołecznej Policji Zespołu ?SPEED?, w Komendzie Głównej Policji powstała koncepcja utworzenia Zespołów ?SPEED? we wszystkich komendach wojewódzkich Policji. W skład Zespołu wchodzą policjanci pionu ruchu drogowego wspierani przez funkcjonariuszy pionów kryminalnych oraz do walki z cyberprzestępczością.

Na terenie całego kraju rozpoczynają działania Zespoły pn. ?SPEED? mające na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

Do zadań każdego z Zespołów ?SPEED? należy m.in.:

  • ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, m.in. takich jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;
  • monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Funkcjonariusze będą wykorzystywali wszelkie pozyskane informacje, również te z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W codziennej służbie policjanci z Zespołów ?SPEED? będą używali najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

Przypominamy, że prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości,a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności.  Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

BRD KGP