W BWA Inne światy / Inne perspektywy Barbary Pierzgalskiej – Grams

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych zaprasza na wernisaż wystawy prac Barbary Pierzgalskiej Grams zatytułowanej ?Inne światy/ Inne perspektywy?. Wydarzenie zaplanowano na 9 sierpnia (piątek), o godz. 19.00.

Zapraszamy na wystawę ?Inne światy/ Inne perspektywy? prac autorstwa Barbary Pierzgalskiej ? Grams. Zostaną zaprezentowane tkaniny unikatowe, pastele oraz kolaże powstałe na przestrzeni ostatnich lat.

Barbara Pierzgalska Grams Urodziła się w Siedlcach. Studia odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych i odzieży unikatowej.

Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Siedlce. Rzeczoznawca przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Zorganizowała 35 ważniejszych wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Francja, Finlandia, Chorwacja, Holandia, Seria, Niemcy, Węgry, Grecja). Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym kraju. Jej prace znajdują się w muzeach polskich oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wystawa Inne światy/ Inne perspektywy? to ? z jednej strony ? wystawa retrospektywna: zaprezentowane zostaną na niej m.in. tkaniny unikatowe powstałe na przestrzeni ostatnich lat i klimatyczne pastele. Ekspozycję uzupełnią najnowsze prace artystki ? niezwykle ciekawe kolaże, łączące w sobie artystyczne pasje Barbary Pierzgalskiej ? Grams, malarstwo i tkaninę.

– Barbara Pierzgalska ? to artystka o ogromnym dorobku twórczym, na który składają się prace z dziedziny tkaniny unikatowej, instalacji przestrzennej, malarstwa, kompozycji wykonywanych w technice suchego pastelu, czy kameralnej miniatury tkackiej. Jej dzieła są zróżnicowane; lecz, z drugiej strony, wyczuwa się w nich pewien wspólny, indywidualny element, decydujący o ich specyfice i artystycznej odrębności. Co ciekawe, Barbara Pierzgalska swoją przygodę z tkaniną rozpoczynała od projektowania wzorów dla przemysłu odzieżowego, jedwabniczego i lnianego w latach 70. ubiegłego wieku, uzyskując we wspomnianej dziedzinie najwyższy poziom profesjonalnego doświadczenia i zaawansowania. A jednak, twórczość Pierzgalskiej nie miała ograniczyć się tylko i wyłącznie do działalności stricte projektowej, lecz stać się kreacją, otwartą na zauważalną polifoniczność artystycznych poszukiwań i artykulacji ? pisze RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI w tekście DOJRZAŁOŚĆ/TOLERANCJA/DUCHOWOŚĆ. ROZWAŻANIA O TWÓRCZOŚCI BARBARY PIERZGALSKIEJ.

Na wspomnianej wystawie zobaczyć można, zarówno sporych rozmiarów tkaniny unikatowe, a więc między innymi, takie kompozycje jak: ?Jezioro o świcie?, ?Deszczowa piosenka?, czy ?Nokturn?, w których, w ramach niemalże abstrakcyjnych struktur, akcentowane są niedosłowne sugestie luministycznych stanów przenikania i emanacji światła; jak i, równie subtelne i przykuwające uwagę, miniatury tkackie autorstwa Barbary Pierzgalskiej. Poza tym jednak pilska ekspozycja pozwala nam podziwiać piękne i liryczne w swym wyrazie i nastroju pastele. Prace te trafnie charakteryzuje Lechosław Lameński, pisząc: pastele Barbary Pierzgalskiej należą bez wątpienia do najciekawszych zjawisk na tym polu we współczesnej sztuce polskiej. (?) Poszczególne kompozycje [wykowywane przez Autorkę we wspomnianej technice] (?), to pełna niespodzianek wędrówka poprzez świat znaków i form, o czytelnym rodowodzie organicznym; [to] świat, który jednak zauważamy i odkrywamy tak naprawdę dopiero dzięki Artystce, Jej wrażliwości i osobowości plastycznej.

(?)

Barbara Pierzgalska ? to artystka dojrzała i pełna pokory wobec życia i sztuki. Jej stosunek   do świata jest pełen tolerancji i mądrego zrozumienia tego wszystkiego, co mieści się tak naprawdę w różnorodnych sposobach pojmowania otaczającej nas rzeczywistości. A jednak Pierzgalska jest też osobą konsekwentną i wcale niebezkrytyczną wobec funkcjonujących obecnie kulturowych i artystycznych wzorców i kanonów. Wbrew popularnym dziś koniunkturalnym modom, posiada Ona odwagę tworzenia sztuki, w której ?zakodowane? są: szeroko pojmowana duchowość, wrażliwość i liryczna nastrojowość. Jak sama deklaruje: stara się w tworzonej przez siebie sztuce realizować, tak często podawane dziś w wątpliwość tradycjonalistyczne hasło: ?Dobro-Prawda-Piękno?.  Czyni to jednak na swój własny, indywidualny sposób, bez wpadania w pułapkę jakiegokolwiek imitacyjnego i eklektycznego zarazem naśladownictwa osiągnięć dawnej sztuki ? dodaje RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 sierpnia (piątek), o godz. 19.00 w Galerii BWAiUP w Pile, ul. Okrzei 9/2.

 (eKi)