Zbiorniki z nieznaną substancją na polu w Dziembowie. WIOŚ wyjaśnia sprawę

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

DZIEMBOWO. 28 lipca w Dziembowie znaleziono pięć pojemników z nieznaną substancją.  Zbiorniki znajdowały się na skraju pola, tuż przy lesie. Kolejne przechowywane były na jednej z miejscowych posesji. Niewykluczone, że takich miejsc na terenie wsi będzie więcej. Sprawa jest rozwojowa. WIOŚ pobrał już próbki do badania. Wyniki znane będą w przyszłym tygodniu.

Na miejsce znaleziska skierowano kilka jednostek straży pożarnej, w tym Specjalistyczną  Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Piły.

Cztery pojemniki były już puste. Z piątego, wprost do lasu, wyciekała nieznana substancja. Strażacy ustalili, że nie była łatwopalna. Czy stwarzała zagrożenie dla środowiska? Czy doszło do skażenia wód gruntowych? Tego na razie nie wiadomo.

-Wczoraj zostały pobrane próby. Są w trakcie oznaczania. Wyniki znane będą najwcześniej w przyszłym tygodniu  – poinformował dzisiaj  Marek Duraj, kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Potwierdził również, iż podobne pojemniki znajdowały się na jednej z posesji w Dziembowie.

W sprawie wciąż pojawiają się nowe fakty, które musimy weryfikować. Tak więc nie możemy jeszcze mówić o końcowych ustaleniach – dodał Marek Duraj.

 (Red.)

 Fot. OSP Kaczory