Dni Gminy Lubasz 2019 – było gorąco!

Czarnków Kultura Najnowsze Wydarzenia

LUBASZ. Tegoroczne święto łączyło to co sprawdzone z kilkoma nowymi pomysłami, na atrakcyjne spędzenie czasu. Były koncerty, konkursy, zawody. Wiele działo się poza Lubaszem, do wysokiej frekwencji przyczyniła się idealna pogoda. Najważniejszym celem organizatorów było stworzenie i zrealizowanie formuły “dla każdego coś miłego”.

  

Inauguracja miała miejsce już 3 sierpnia w Jędrzejewie i Stajkowie, za sprawą koncertów grupy “Adagio”. Po ubiegłorocznej, jak się okazało trafnej, decyzji o organizacji wspólnie z radami sołeckimi muzycznych wydarzeń poza Lubaszem, w tym roku rozbudowano jeszcze ofertę o kilka eventów, ukazujących wyjątkowość miejscowości na terenie gminy.

Poza zawodami strzeleckimi, jako sprawdzona formuła, pierwszy raz odbyły się w Goraju zawody łucznicze, a w kilku miejscowościach pojawili się uczestnicy zlotu motoryzacyjnego pojazdów z okresu PRL-u. To wydarzenie miało swoją premierę, a finałem rajdu był piknik przed lubaskim amfiteatrem w ramach którego zaprezentowało się blisko trzydzieści wyjątkowych okazów, pięknie odrestaurowanych i idealnie ukazujących niezapomniane czasu. Będzie kontynuacja o czym mówili zarówno organizatorzy jak i uczestnicy.

Tradycyjnie w ramach corocznego święta rozbudowana była oferta rekreacyjno – sportowa. Swoją dziewiątą edycję miał turniej Czaruś Cup, ponownie w wersji dwudniowej i ponownie z udziałem sponsora strategicznego Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie. Na Orliku rywalizowało blisko 150 uczestników, a na podium znalazły się Noteć Czarnków, Football Academy Piła i Radwan Lubasz. W ramach działań sportowych rozegrano również turniej piłki siatkowej plażowej, dedykowany mieszkańcom gminy oraz wędkarskie otwarte zawody spławikowe. Najlepsi wyłowili ponad 6 kilogramów ryb, które tradycyjnie wróciły do wody.

Nowością w ofercie dla ludzi aktywnych był cykl zajęć w ramach zdrowego tygodnia, zrealizowany od 5 do 9 sierpnia. O stałych porach odbywały się biegi, wyprawy rowerowe i nordicwalkingowe, zajęcia na workout parku oraz aerobic. Po cyklu wydarzeń zaplanowanych w terenie przyszła pora na imprezy plenerowe w amfiteatrze.

W ramach koncertów przed publicznością zaprezentowali się uznani artyści z różnych muzycznych nurtów oraz utalentowani mieszkańcy gminy Lubasz. Sobotni wieczór rozpoczął się od występu zespołu ” Póki co”, następnie na scenie pojawił się “Mezo” wraz zespołem, a finał szaleństwa należał do ekipy “D-bomb”. Niedzielne popołudnie rozpoczął spektakl teatru Katarynka “Morskie opowieści” połączony z warsztatami dla najmłodszych. Następnie wystąpiły talenty muzyczne i taneczne, uczennice szkoły podstawowej w Miłkowie, pod opieką pani instruktor Ewy Zagrodzkiej oraz utalentowany Sebastian Pawlaczyk. Na scenie, w niedzielne popołudnie pierwszy raz od kilku lat pojawił się również kabaret. “Czwarta Fala”, którego skecze i piosenki biją rekordy popularności w internecie, porwał lubaską publiczność w zabawną podróż.

Kolejnym nowym pomysłem, dedykowanym mieszkańcom był konkurs kulinarny na najlepszy wypiek drożdżowy. Komisja konkursowa miała nie lada słodki zawrót głowy, bo ciasta były przepyszne o czym również przekonała się publiczność podczas poczęstunku. Ostatecznie autorki trzech wypieków nagrodzono bonami.

Tradycyjnie przed koncertami gwiazd miał miejsce finał loterii współrealizowanej ze Stowarzyszenie Serce Dziecka i radą sołecką Lubasza. Swoich właścicieli znalazły rower, pralka, kuchenka i wiele innych fantów. Niedzielny wieczór należał do gwiazd disco polo i dance. Zespoły ” Gesek” i “Freaky Boys” wspólnie z publicznością i zgodnie ze słowami swoich hitów bawili się niemal do białego rana. Niedzielne szaleństwa podsumowała zabawa taneczne z zespołem ” Zena”. Formalnie zakończenie imprez w ramach Dni Gminy Lubasz 2019 nastąpi podczas planowanej biesiady patriotycznej seniorów, a wcześniej w wersji plenerowej odbędzie się jeszcze kolejna edycja “Summer Revolution”.

W ramach wydarzeń miało miejsce jeszcze jedno, wyjątkowe jeśli chodzi o ciężar gatunkowy wydarzenie. Podczas piątkowej oficjalnej inauguracji corocznego święta, w pracowni “Sztuka z natury” odbyło się spotkanie dedykowane czytelnikom. Zaprezentowane zostały zapisy, twórczość wybitnych mieszkańców Lubasza, a całość podsumowała zapierająca dech w piersiach prezentacja zdjęć “Lubasz wczoraj i dziś” autorstwa pana Edmunda Cichowicza Impreza w myśl hasła przewodniego “Ocalić od zapomnienia”, zorganizowana została przez Bibliotekę Publiczną Gminy Lubasz imieniem księdza Antoniego Ludwiczaka.

Szymon Szwed / Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu

Źródło: www.lubasz.pl

Wyniki zawodów łuczniczych:

Kinga Rusinek              28pkt.  I m-ce.  Nowina
Anna Szmyt                25pkt.  II m-ce. Stajkowo
Wiesława Musiał           22pkt.  III m-ce Sławno

Przemysław Dykow      34pkt.  Im-ce.    Sławno
Sebastian Chytry         29pkt.  IIm-ce.   Lubasz
Roman Szmyt            29pkt. IIIm.-ce. Stajkowo

Wyniki turnieju piłki siatkowej plażowej:

1.Dorian Jarosz/Wiktoria Nowak

2.Krystian Brożys/Jakub Brożys

3.Grzegorz Michalak/Marcin Wieczorek

4.Maciej Buśko/Piotr Filoda

Wyniki zawodów strzeleckich:

  1. Roman Nowacki
  2. Robert Dymek
  3. Tomasz Ciastoń i Zuzanna Jankowiak