W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Bombardowanie Wielunia i obronę Poczty Polskiej w Gdańsku – inscenizacje tych ważnych wydarzeń z 1 września 1939 roku mogli zobaczyć mieszkańcy w niedzielę 1 września na terenie Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

Na  wewnętrznym placu pilskiej uczelni przygotowano polową kuchnię, polowy szpital, przemieszczali się żołnierze w polskich i niemieckich mundurach. Ponadto widzowie mogli podziwiać sprzęt wojskowy z czasów II RP. Odpowiednia sceneria, wprowadzała widzów w te tragiczne dla Polski i świata wydarzenia sprzed 80 lat. Zaczęło się od bombardowania Wielunia, w którym 1 września  1939 r. syreny alarmowe zabrzmiały o godz. 4.40. Po tej inscenizacji miała miejsce kolejna – obrona Poczty Polskiej w Gdańsku.

Przez blisko godzinę słychać były wybuchy, syreny i strzały pocisków.

Organizatorem tego wydarzenia był Powiat Pilski a nad inscenizacją historyczną czuwał prof. Andrzej Olejko, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W tym niecodziennym wydarzeniu brali udział pilscy strażacy z JRG Nr. 2, którzy czuwali nad pokazami pirotechnicznymi oraz w ten bardzo upalny dzień zapewnili trochę ochłody w postaci kurtyny wodnej.

KP PSP Piła