Noblistka Olga Tokarczuk

Kultura Najnowsze Regiony Wydarzenia

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! – napisała na swoim facebookowym profilu Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Dzisiaj Akademia Szewdzka wyróżniła Polkę za “narracyjną wyobraźnię”. 

Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa. Od lat związana jest z Dolnym Śląskiem. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie “Na przełaj”. W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść “Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.

Autorka ma na swoim koncie 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. W 2010 r. została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 r. otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

***

Bogna Wiltowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Otwarte Klatki:

 –Olga Tokarczuk jest nie tylko wybitną pisarką, co potwierdził właśnie werdykt Akademii Szwedzkiej. To także osoba bardzo wrażliwa na los zwierząt, czemu wyraz dawała niejednokrotnie zarówno w swojej twórczości, jak i wspierając organizacje takie jak nasza. Dlatego dzisiejszy sukces cieszy nas podwójnie.
Fragment książki “Prowadź swój pług przez kości umarłych”, za którą otrzymała wyróżnienie:
“Co to za świat? Czyjeś ciało przerobione na buty, na pulpety, na parówki, na dywan przed łóżkiem, wywar z czyichś kości do picia… Buty, kanapy, torba na ramię z czyjegoś brzucha, grzanie się cudzym futrem, zjadanie czyjegoś ciała, krojenie go na kawałki i smażenie w oleju… Czy to możliwe, że naprawdę dzieje się ta makabra, to wielkie zabijanie, okrutne, beznamiętne, mechaniczne, bez żadnych wyrzutów sumienia, bez najmniejszej refleksji”.
 (Red.)

 Fot. O. Tokarczuk (FB)