Spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim 12.12.2019

Najnowsze Wydarzenia

PIŁA. NSZZ ?Solidarność?, Starostwo Powiatowe w Pile, I Liceum Ogólnokształcące w Pile i Stowarzyszenia EFFATA zapraszają na spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim reżyserem, operatorem, producentem i scenarzystą, twórcą Festiwalu Filmowego NNW -Niepokorni Niezłomni Wyklęci, na którym m.in prezentowane są filmy pokazujące Polską i Europejską drogę do wolności w latach 1939?1989, oraz pokaz jego filmów:

“INKA. Zachowałam się jak trzeba” poszukiwania miejsca pochówku legendarnej ?Inki?, prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN stały się pretekstem  do filmowej opowieści o Danucie Siedzikównie ps. ?Inka? , 17-sto letniej sanitariuszce i   łączniczce z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK, działającej na terenie Pomorza, brutalnie zamordowanej przez władze komunistyczne w 1946r.

oraz

“Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” – W 2017 r podczas remontu w Zakładzie Karnym w Łupkowe   na ścianie odkryto napis ?SOLIDARNOŚĆ?, który wykonał podczas internowania Stanisław Simoni przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności z Cieszyna.

Kiedy: 12 grudnia 2019 roku o godz. 17.oo

Gdzie: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile przy ulicy Wincentego Pola 11.

Pozostałe wydarzenia:

  • Spotkanie dla młodzieży –   oraz pokaz filmów (Festiwal NNW). Omówienie idei kręcenia filmu przez młodych – projekt ?Młodzi dla Historii? –   to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi NNW
  • Konferencja prasowa – spotkanie z dziennikarzami. Ogłoszenie organizacji RETROSPEKTYWY w Pile z okazji 40. Rocznicy powstania NSZZ Solidarność (1980 – 2020)
  • 13 grudnia 2019 – Obchody rocznicowe WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

– godz. 8:00 – Msza Św. w intencji ofiar STANU WOJENNEGO                                                                                                                             –      – godz. 9:00 – Piła, Rondo Solidarności – złożenie wiązanek kwiatów i   zapalenie zniczy                                                                                        – godz. 19:30 – Zapal Światło Wolności

więcej informacji: Tel.: 601970679, e-mail: effata@wp.pl

www.effata.of.pl

link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/441305513245379/

Zapraszam na Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski

EFFATA

 

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

 

Idea

 

 

 

 

Projekt Młodzi dla Historii to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi NNW.

 

 

 

 

Ideą Projektu MDH jest nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności, ale i rozbudzenie w młodym pokoleniu zainteresowania czy wręcz głodu jej poznania.

 

 

 

 

MDH to projekt artystyczno-edukacyjny, który co roku poszerza swoją ofertę programową, proponując nowe i coraz bardziej różnorodne możliwości prezentacji prac.

 

 

 

 

Głównym jego celem jest pokazanie w niekonwencjonalny często sposób, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu teatralnego czy stylizacji modowej.

 

 

 

 

Festiwal NNW zachęca młodzież gimnazjalną i licealną do poszukiwania bohaterów lokalnych, przywracania ich pamięci zbiorowej, do pokazywania ludzi, którzy swoje życie poświęcili walce o wolną Polskę w mrocznych latach 1939-1989.

 

 

 

 

Dzięki uczestnictwu w jednym z czterech wybranych przez siebie modułów Projektu MDH: filmowym, teatralnym, stylizacyjnym lub inicjatywie społecznej, młodzi ludzie mogą w atrakcyjny i nowoczesny sposób zaangażować się w proces poznawania i upamiętniania losów bohaterów, tworząc swoje autorskie projekty.

 

 

 

 

Ważnym elementem Projektu MDH są konkursy, warsztaty z profesjonalistami i bezpośrednie spotkania ze Świadkami Historii. Obcując z bohaterami wydarzeń, młodzież ma szansę poznać i zrozumieć ich motywy działania, w żywy sposób dotknąć źródeł patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, nauczyć się historii naszego kraju bez nudnego wykuwania dat i nazwisk.

 

 

 

 

Uczestnicy Projektu MDH biorą udział w wielu aktywnościach festiwalowych ? dyskusjach z historykami, publicystami, działaczami społecznymi. Współtworzą również projekty artystyczne i widowiska plenerowe oraz biorą udział w koncertach gwiazd jazzu, poezji śpiewanej czy rocka.

 

 

 

 

Projekt MDH kończy uroczysta Gala, podczas której autorzy najlepszych prac filmowych, teatralnych, stylizacji modowej oraz inicjatyw społecznych otrzymują cenne nagrody, a ich dzieła przez kolejne miesiące są prezentowane w wielu miastach Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Retrospektywy

 

 

RETROSPEKTYWY, CZYLI FESTIWAL NNW WYRUSZA W TRASĘ.

 

 

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywa się zawsze na przełomie września i października, jednak jego echa rozbrzmiewają przez cały rok. Jest to związane m.in. z festiwalowymi Retrospektywami. To forma Festiwalu NNW w wersji skróconej. Organizatorzy Retrospektyw jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni. Widzowie mogą liczyć także na niespodzianki w postaci pokazów specjalnych czy premier. Projekcjom towarzyszą liczne inicjatywy, jak np. warsztaty i konkursy filmowe oraz stylizacji modowych, a także konkurs teatralny w ramach projektu Młodzi dla Historii, wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe.

 

 

Retrospektywy są także okazją, aby podczas uroczystej Gali uhonorować bohaterów niepodległościowych i wolnościowych z danego regionu statuetkami: Sygnet Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

 

 

WIELE REGIONÓW, JEDNA IDEA.

 

 

Spotkania w ramach Retrospektyw stanowią niepowtarzalną szansę dla mieszkańców różnych regionów Polski na poznanie idei Festiwalu NNW oraz poczucie jego atmosfery, nawet jeżeli nie mogli uczestniczyć w nim w Gdyni. To również okazja, a zarazem ostatni moment, aby uhonorować żołnierzy czynu niepodległościowego walczących na danych terenach oraz tych, którzy im pomagali. Dzięki Retrospektywom rozgłos zyskują regiony ważne dla naszej historii, a pomijane w mediach głównego nurtu. Docenione zostają także oddolne inicjatywy edukacyjno-społeczne lokalnych działaczy. Każdego roku organizatorzy starają się zmieniać kierunek Retrospektyw, by dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych.

 

 

Po IX edycji Festiwalu NNW, która odbyła się w 2017 r., Retrospektywy odwiedziły 11 miast, m.in. Kraków, Lublin czy Wrocław, a także Polonię w Chicago. Wydarzenia mogły odbyć się dzięki grantowi   Fundacji PZU.

 

 

Po jubileuszowej X edycji festiwalu w roku 2018, organizatorzy Retrospektyw dzięki środkom celowym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich postanowili dotrzeć do znacznie mniejszych miejscowości ? liczących do 20 tys. mieszkańców, jak: Łochów, Wyszogród czy Stare Gałki.

 

 

Zaproszenia do organizacji Retrospektyw napływają do realizatorów z całej Polski!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmowa z Arkadiuszem Gołębiewskim o początkach Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

 

 

 

 

Skąd zrodził się pomysł na Festiwal NNW?

 

 

? Tematyką podziemia niepodległościowego zajmuję się od lat 90. Dokumentowałem historie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK, a równocześnie obserwowałem, jak te wydarzenia próbują opisywać inni filmowcy. Zauważyłem, że pomimo, iż na mapie Polski jest kilka ważnych festiwali filmowych, to na żadnym z nich nie ma przestrzeni dla filmów związanych z tematyką naszej historii najnowszej, związanej z polskim podziemiem niepodległościowym. Trzeba więc było stworzyć takie miejsce, w którym będziemy mogli pokazywać nasze produkcje filmowe, ale również dyskutować o historii w szerszym środowisku, z publicystami, historykami i świadkami historii.

 

 

Od początku chciałem też, aby pokazom filmowym towarzyszyły panele dyskusyjne, wydarzenia muzyczne i teatralne. Udało się to już podczas pierwszej edycji Festiwalu NNW w Ciechanowie, której towarzyszył m.in. koncert Voo Voo czy spektakl ?Lalek? Zbigniewa Herberta z zawodową obsadą aktorów scen warszawskich. Tym samym założeniom jesteśmy wierni do dziś, chociaż przez te dziesięć lat liczba dodatkowych wydarzeń, które proponujemy naszym gościom jest wielokrotnie większa.

 

 

 

 

Skąd pomysł, aby pierwszy Festiwal NNW odbył się w Ciechanowie?

 

 

? Pochodzę z północnego Mazowsza. Zawsze zazdrościłem innym regionom kraju, że mają ważne wydarzenia czy atrakcje ? Gdynia ma morze, Zakopane góry, a nasze Mazowsze zawsze było trochę pomijane. Jednak kiedy zacząłem zajmować się tematyką podziemia niepodległościowego, w pewnym momencie dostrzegłem potencjał patriotyczny tego regionu. Zamieszkiwała go niegdyś drobna szlachta, która przez lata dawała mocne świadectwo przywiązania do Ojczyzny. Wspierała powstania od czasów zaborów, w tym najbardziej styczniowe. Mieszkańcy regionu dawali też silny opór antykomunistyczny trwający do 1954 roku, do kiedy walczył oddział Wacława Grabowskiego ?Puszczyka?. Ciechanów jest również związany z Mieczysławem Dziemieszkiewiczem ?Rojem?. Stwierdziłem więc, że to miasto będzie doskonałym gospodarzem Festiwalu NNW, a historia najnowsza może stać się trampoliną do sukcesu promocji regionu. Pomimo, że od ośmiu lat organizujemy Festiwal NNW w Gdyni, to każdego roku wracamy z nim do Ciechanowa w formie Retrospektyw.

 

 

 

 

W tym roku otrzymałeś tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowa. Czym jest dla Ciebie to wyróżnienie?

 

 

? Jest to dla mnie duża satysfakcja, że po wielu latach zajmowania się tak trudnym zagadnieniem, w terenie, gdzie tematy związane z naszą historią najnowszą są cały czas żywo dyskutowane, władze miasta jednogłośnie zdecydowały o przyznaniu mi tytułu Honorowego Obywatela Ciechanowa. Ta nagroda jest również uznaniem dla szerszego środowiska, które zajmuje się tą tematyką i od wielu lat ma odwagę robić swoje na niwie upamiętniania polskiej historii najnowszej.

 

 

 

 

Jakie masz plany na przyszłość związane z Ciechanowem?

 

 

? Otrzymana nagroda zobowiązuje mnie do tego, aby wytrwać przy tematach, które przez lata realizowałem i nadal realizuję, by pozostać wsparciem dla środowiska, które upamiętnia historię najnowszą i walczące podziemie na naszych terenach. Jednym z naszych działań jest staranie, aby udało się powołać w Ciechanowie Muzeum Polskiej Historii Najnowszej, związane szczególnie z podziemiem niepodległościowym walczącym po 1945 roku. Muzeum mieściłoby się w jednej z najokrutniejszych byłych katowni UB przy ul. 11 listopada, która działała do 1956 roku.

 

 

 

 

Dziękuję za rozmowę

 

 

Arkadiusz Gołębiewski

 

 

 

 

(ur. 12 czerwca 1968 w Ciechanowie) ? polski operator, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Ukończył studia w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV. Jako reżyser debiutował w 1998 roku w fabularyzowanym dokumencie ?Jam jest Maryse Boticelise?, a jako autor zdjęć w 1999 roku w filmie fabularnym ?4 w 1? w reż. Wenenty Nosul. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne. W swoich najnowszych obrazach skupia się na powojennej historii Polski.

 

 

 

 

Jest pomysłodawcą oraz twórcą Festiwalu Filmów Dokumentalnych ?Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci?, na którym prezentowane są filmy poruszające tematykę powojennej historii Polski. Pokazują one rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944?1989.

 

 

 

 

 

 

 

2016: Alma Polaca, czyli polska dusza

 

 

2016: Kochankowie z lasu

 

 

2016: Pan Major ?Łupaszka?

 

 

2015: Inka. Zachowałam się jak trzeba

 

 

2014: Dzieci kwatery ?Ł?, Tropem wyklętych[4]

 

 

2013: Kwatera ?Ł?

 

 

2012: Niepodległy, opowieść o Januszu Krupskim

 

 

2010: Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę

 

 

2009: Duchem ciosany, Historia Kowalskich, Przystanek Gdańska

 

 

2008: Sny stracone, sny odzyskane

 

 

2007: Kapitan z Santa Klary, Wyżyj przez okno, Napo, czyli wariatka

 

 

2006: Rosyjska dusza

 

 

2005: Życie za życie, Rozbity kamień

 

 

Scenarzysta

 

 

2016: Alma Polaca, czyli polska dusza

 

 

2016: Kochankowie z lasu

 

 

2016: Pan Major ?Łupaszka?

 

 

2015: Inka. Zachowałam się, jak trzeba

 

 

2014: Dzieci kwatery ?Ł?, Tropem wyklętych

 

 

2013: Kwatera ?Ł?

 

 

2012: Niepodległy, opowieść o Januszu Krupskim

 

 

2010: Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę

 

 

2009: Historia Kowalskich, Przystanek Gdańska

 

 

2008: Sny stracone, sny odzyskane

 

 

2007: Kapitan z Santa Klary, Wyżyj przez okno, Napo, czyli wariatka 2007

 

 

2005: Życie za życie, Rozbity kamień

 

 

2000: Mongolski ślad

 

 

Zdjęcia

 

 

2016: Alma Polaca, czyli polska dusza

 

 

2016: Kochankowie z lasu

 

 

2016: Pan Major ?Łupaszka?

 

 

2015: Inka. Zachowałam się, jak trzeba

 

 

2014: Dzieci kwatery ?Ł?

 

 

2013: Kwatera ?Ł?

 

 

2012: Niepodległy, opowieść o Januszu Krupskim

 

 

2011: Dies Luctus, Lista Pasażerów, Przebudzenie

 

 

2009: Duchem ciosany, Przystanek Gdańska

 

 

2008: Sny stracone, sny odzyskane

 

 

2007: Życie za życie, Kapitan z Santa Klary, Wyżyj przez okno, Napo, czyli wariatka

 

 

2006: Rosyjska dusza

 

 

2005: Życie za życie, Rozbity kamień 2005, Tyle dobra dookoła

 

 

2002: To tu to tam

 

 

2000: Mongolski ślad

 

 

1999: 4 w 1

 

 

Producent

 

 

2016: Alma Polaca, czyli polska dusza

 

 

2016: Kochankowie z lasu

 

 

2016: Pan Major ?Łupaszka?

 

 

2015: Inka. Zachowałam się, jak trzeba

 

 

2014: Dzieci kwatery ?Ł?, Tropem wyklętych

 

 

2013: Kwatera ?Ł?

 

 

2012: Dopóki żyję

 

 

2011: Lista pasażerów

 

 

2009: Duchem ciosany

 

 

2008: Sny stracone sny odzyskane

 

 

2007: Kapitan Santa Klary, Wyżyj przez okno, Napo, czyli wariatka 2007

 

 

2005: Życie za życie

 

 

Współpraca producencka

 

 

2009: Historia Kowalskich, Przystanek Gdańska

 

 

2002: Ta tu to tam

 

 

1999: 4 w 1

 

 

Producent wykonawczy

 

 

2009: Przystanek Gdańska

 

 

Realizacja

 

 

2007: Życie za życie

 

 

Operator

 

 

1999: A jednak olimpiada w Zakopanem

 

 

Współpraca operatorska

 

 

2006: Cień Judasza

 

 

Opieka artystyczna

 

 

2007: Na skrzydłach nadziei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.