Po pilsku, a może po polsku…

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Ostatnio na świeczniku mamy podwyżki za wywóz śmieci. Zgromadzenie Związku Międzygminnego ?Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” przegłosowało podwyżki za odbiór odpadów komunalnych.

Od 1 marca 2020 cena za odpady segregowane będzie wynosiła 29 zł. Natomiast kara za niesegregowanie śmieci wynosić będzie 58 zł. I właśnie dzięki tej jakże istotnej zmianie powstał pomysł na ten felieton.

Chodzimy w wiele miejsc i widzimy nie tylko to, co w Pile piękne, ale też to, co niezbyt interesujące. To tu, to tam w mieście widzimy ?dzikie? wysypiska śmieci, a to przy jakiejś mniej uczęszczanej drodze, w jakimś rowie melioracyjnym, czy innym parku. Nie wspominając o lasach, w których mało cywilizowani ludzie nie tylko zostawiają śmieci po imprezach plenerowych, ale też potrafią przywieźć śmieci z całych tygodni, nie wspominając o śmieciach wielkogabarytowych, bo to tu, to tam w lasach widzimy jakąś kanapę, albo fotel, czasem gruz z remontu. Ba! Okazuje się, że nawet w odpowiednio oznakowanych kontenerach ludziom ciężko odnaleźć sens. Wychodzi na to, że nie do końca wiemy, co do plastiku, co do szkła itd.

Brakuje nam ekologicznej świadomości, brakuje nam wiedzy wręcz podstawowej i brakuje krzewienia ekologicznych idei wśród najmłodszych. Ktoś powie, hola, hola przecież są programy edukacyjne. Jednak to zrywowe podejście do tematu, niezbyt skuteczne.Przykładowo akcja ?Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim?, która początki miała w kwietniu 2018 i będzie trwała do końca bieżącego roku, to dobre rozwiązanie, ale to za mało.

Kwestie związane z edukacją ekologiczną powinny być poruszane już w szkole podstawowej. W sumie to już w dzieciństwie w naszych domach powinno się mówić dzieciom, co i jak. Mamy coraz większy dostęp do informacji zamiast, więc trwonić czas w sieci, warto byłoby spożytkować go dobrze, można rzec ekologicznie.

Nie chcemy, żeby Piła tak jak Neapol zaczęła tonąć w śmieciach, jednak często nie chce nam się też oddzielić papierowej etykiety od plastikowego opakowania. A to właśnie te małe kroki pozwolą nam zachować czyste miasto.

Zamiast podnosić ceny lepiej podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców.

Do ćwierć inteligentów wyrzucających śmieci, gdzie popadnie nie napiszę nic, bo to dla nich i tak nie ma znaczenia.

Dagmara Małgorzata