Wielkopolska brygada WOT wznawia nabór i szkolenie

Czarnków kraj Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

   WIELKOPOLSKA. Niemal 100 kandydatów pojawiło się wczoraj przed bramą 151blp w Skwierzynie, by spełnić marzenia i stać się żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  WOT wraca do szkoleniowego modelu funkcjonowania i jednocześnie realizuje operację pk. ?Trwała Odporność?.

Wojska Obrony Terytorialnej przez trzy miesiące pomagały w walce z COVID-19, prowadząc operację pk. ?Odporna Wiosna?. Działania skupione były na wspieraniu lokalnej społeczności  w walce z koronawirusem. Teraz, gdy restrykcje epidemiczne uległy złagodzeniu, również wielkopolska brygada postanowiła wznowić 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Rekruci pierwszy dzień w jednostce spędzili na pobieraniu mundurów oraz wyposażenia indywidualnego (śpiwór, karimata, hełm, karimata). Dziś instruktorzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzali również, z jaką kondycją rekruci przekraczają próg jednostki. Każdy kandydat musiał przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego.

Przyszli żołnierze mają zasilić batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie, Śremie oraz Lesznie. Rozpoczynające się szkolenie to dopiero preludium do dalszego wyszkolenia terytorialsa, które trwa 3 lata. Dla większości rekrutów, szkolenie podstawowe to bardzo wymagający czas. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego treningu wojskowego. Kandydaci będą uczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy medycznej. Ostatniego dnia czeka ich  egzamin ? ?pętla taktyczna?, która sprawdza, czego podczas szesnastu dni nauczyli się rekruci. Zwieńczeniem tych zmagań będzie przysięga, która odbędzie się 19. lipca, na terenie koszar 35. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, gdzie mieści się 151blp, wchodzący w skład wielkopolskiej brygady WOT.

   -To nietypowe wcielenie w 12 WBOT- pierwsze po 3 miesiącach walki z koronawirusem. Szkolenie będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. To oznacza, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu  zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeniu w środki ochrony osobistej. Dowódcy będą każdorazowo udzielać instruktażu na temat profilaktyki zakażeń ? tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

Warto dodać, że na cały okres szkolenia, do każdej z grup będą przydzieleni stali instruktorzy a grupy szkoleniowe będą separowane od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz żywienia. Dowódcy na bieżąco będą monitorować sytuację epidemiologiczną w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Jeżeli ryzyko zakażenia będzie duże, dowódcy mogą wstrzymać szkolenie.

Tekst: ppor. Anna JASIŃSKA

Fot.: DWOT