Liczy się charakter i chęć walki

Najnowsze Piła Sport Trzcianka Wydarzenia

Czołowa polska zawodniczka judo, studentka Wychowania Fizycznego. Mimo młodego wieku ma za sobą kilkunastoletni staż treningowy, który doprowadził ją do licznych sukcesów. Na zawodach międzynarodowych zdobyła do tej pory: 10 złotych , 5 srebrnych, 8 brązowych medali i na tym na pewno nie poprzestanie. Paula Kułaga w wywiadzie opowiada o swojej sportowej drodze, a także zdradza nam co robi w chwilach wolnych od treningów.

Judo trenujesz od najmłodszych lat, ale czy jest to jedyny sport, którym się zainteresowałaś?

P:  Moim pierwszym etapem kariery sportowej była woltyżerka, ponieważ moja mama jest instruktorem tej dyscypliny. W celu uzupełnienia moich umiejętności postanowiła zapisać mnie na judo żebym nauczyła się bezpiecznie upadać z konia. To miało mi pomóc w trenowaniu woltyżerki, ale stało się docelowym sportem, którym tak naprawdę się zainteresowałam. Konie towarzyszą mi od dzieciństwa, już w wieku 6 lat brałam udział w zawodach. Judo zaś towarzyszy mi od 14 lat.

Woltyżerka i judo – czy te dyscypliny mają wspólny mianownik?

P:  Właściwie mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Obie dyscypliny są bardzo ogólnorozwojowe więc na pewno woltyżerka dała mi zwinność, gibkość , niesamowitą stabilizację i równowagę  która się przydaje w judo,natomiast judo amortyzowanie upadków z konia. Także mniej więcej się to uzupełniało.

Na czym się skupiasz podczas treningu?

P:  W okresie przygotowawczym, gdy nie ma startów, podczas treningów większy nacisk kładziony jest  na siłę, na elementy techniczne czy wytrzymałość. Natomiast w okresie bezpośrednio przed startem mamy znacznie krótsze treningi, treningi szybkościowe i treningi mocy.

Wiem, że jesteś posiadaczką licznych nagród, wielokrotnie stawałaś na podium w zawodach krajowych jak i międzynarodowych. Czy któraś nagroda jest dla Ciebie szczególnie ważna?

P:  Na pewno brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów w 2012 roku, potem w kategorii Juniora i Młodzieżowca zdobyłam piąte miejsce na Mistrzostwach Europy.  Jeżeli chodzi o zawody w Polsce to dwukrotne mistrzostwo Polski Seniorów.

Cały wywiad w piątkowym wydaniu  dwutygodnika “Wasze Media”.  Ale mamy jeszcze informację  z ostatniej chwili. 

Paula Kułaga podczas Mistrzostw Świata w Judo w Baku miała okazję stoczyć dwie walki. Z pierwszą przeciwniczką,  Australijką Melanie Wallis wygrała w ostatnich sekundach przez rzut. W drugiej walce,  Brytyjka Katie Jemimą Yeats- Brown okazała się bardziej wymagająca i niestety nie pozwoliła naszej reprezentantce na zwycięstwo. Paula odpadła w 1/8 finału kategorii 78 kg.

Walka z Melanie Wallis

Mimo, iż start w Mistrzostwach Świata nie zakończył się miejscem na podium, udział Pauli w zawodach jest niewątpliwym sukcesem. Jako jedyna z województwa wielkopolskiego otrzymała nominację do udziału w Mistrzostwach Świata w Baku i będąc debiutantką w zawodach takiej rangi, pokonała dużo bardziej doświadczoną przeciwniczkę.

Walka z Melanie Wallis
Walka z Melanie Wallis
K.P.