Aquapark wzbogacił się o kolejny basen, tym razem z podnoszonym dnem

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Rosnące potrzeby mieszkańców Piły i subregionu północnej Wielkopolski spowodowały konieczność rozbudowy istniejącego obiektu Centrum Sportowo Rekreacyjnego w Pile przy ul. Grottgera 4, wybudowanego w 2010 roku. W ostatnich latach bardzo mocno wzrosło zainteresowanie mieszkańców w różnym wieku możliwością korzystania ze sportów i usług wodnych.

Przetarg na budowę basenu sportowego rozstrzygnięto w czerwcu 2016 r. Niestety ze względu na opóźnienia w pracach Gmina Piła zmuszona była wypowiedzieć umowę pierwszemu wykonawcy obiektu. Przetarg na dokończenie budowy w październiku 2017 r. wygrała pilska firma „PIL-BUILDING” Sp. z o.o., która sprawnie przeprowadziła zakończone w ostatnim czasie roboty.

Dziś oddajemy do użytku basen sportowy o wymiarach niecki 25 x 12,5 m. Basen o głębokości 1,6 m wyposażony jest w 6 torów o szerokości 2 m. Obiekt na długości 2 torów od strony południowej wyposażony jest w podnoszone dno, umożliwiające regulację głębokości wody za pomocą panelu kontrolnego od 0 m do 1,6 m. Ustawiona głębokość uzależniona będzie od rodzaju prowadzonych zajęć np. ćwiczeń korekcyjnych czy aqua-aerobiku. Rozwiązanie takie umożliwia prowadzenie zajęć dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności fizycznej czy intelektualnej i w różnym przedziale wiekowym.

Oprócz hali basenowej w rozbudowanej części mieszczą się: zaplecze sanitarne dla niepełnosprawnych, pomieszczenia ratowników i magazyny. Nowy basen jest połączony łącznikiem ze starszym obiektem. Dla obydwu basenów wykorzystywana będzie wspólna, już istniejąca strefa wejścia głównego, szatnie i umywalnie. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu wynosi 1457,16 m², kubatura całkowita 9632 m³.

Basen został zaprojektowany jako obiekt maksymalnie energooszczędny, dzięki zastosowaniu m.in.: systemu odzysku ciepła z wód popłucznych, systemu wentylacyjnego z rekuperacją, zestawu filtrów na bazie złoża szklanego oraz energooszczędnych opraw typu LED. Istotnie poprawi to bilans energetyczny.

Wprowadzono rozwiązania ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym, takie jak ruchome dno i podnośnik basenowy sterowany bezprzewodowo pilotem.

Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 15 581 034,47 zł brutto. Realizacja przedsięwzięcia została wsparta przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej dotacją w kwocie 2 919 496,00 zł.

Na najbliższe lata planowane są kolejne etapy rozbudowy, obejmujące m.in. strefę atrakcji wodnych, rozbudowę strefy suchej, a także plażę i basen zewnętrzny.

Tekst:pila.pl
 Fot. WM