Pamiętaj! Zwierzęta też mają swoje prawa!

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Z okazji przypadającego dzisiaj  Światowego Dnia Praw Zwierząt przypominamy wszystkim o obowiązkach właścicieli oraz opiekunów względem swoich pupili. Reguluje je głównie Ustawa o ochronie zwierząt, która już w pierwszych słowach wspomina o tym, że człowiek winien jest im poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie.

Obchodzony corocznie 4 października Światowy Dzień Praw Zwierząt ustanowiony został w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji
i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. ?World Animal Day? obchodzony jest w dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Polski Dzień Praw Zwierząt, przypadający z kolei na 22 maja ustanowiony został przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt. Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało wówczas 600 tysięcy obywateli. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce.

Z okazji przypadającego na dziś Światowego Dnia Zwierząt przypominamy, że obowiązująca ustawa reguluje postępowanie ze zwierzętami kręgowymi. W odniesieniu do tych domowych zobowiązuje ona właścicieli i opiekunów nie tylko do humanitarnego ich traktowania. W myśl przepisów każdy kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabronione jest przy tym trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi przy tym nie może być krótsza niż 3 m (docelowo 5 metrów).

Ustawa zabrania też zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi. Do ostatnich z wymienionych zachowań człowieka, przy zastosowaniu tzw. otwartego katalogu wymienia m.in. takie zachowania jak: umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych.

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia również kilkadziesiąt zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt, czy obowiązków nałożonych przez nią m.in. na właścicieli lub opiekunów. Przewiduje także możliwość orzekania sądowego zakazu ich posiadania nawet na okres 15-letni.

Za ochronę praw zwierząt odpowiedzialne są organy administracji publicznej, które podejmują działania w tym zakresie. Zgodnie z literą prawa mają obowiązek współdziałania w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami
i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Podobnie jak one każdy świadomy obywatel może sprzeciwić się okrucieństwu wobec zwierząt
i zawiadomić odpowiednie organy o ich krzywdzie.

Apelujemy także do właścicieli czworonogów o właściwą kontrolę nad swoimi pupilami!

Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego

Pogryzienie.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale niestety zdarza się pogryzienie przez psa dziecka, czy nawet osoby dorosłej. Naj
surowsza odpowiedzialność za niedopilnowanie psa spotka jego posiadacza w przypadku, gdy w wyniku pogryzienia dojdzie do uszkodzenia ciała innej osoby.

Właściciel psa może ponieść odpowiedzialność z art. 160 kodeksu karnego:
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

KPP Złotów