Pamiętajmy o ludziach bez dachu nad góową

Najnowsze Wałcz Wydarzenia
WAŁCZ. Zima, to najcięższy okres do przetrwania dla osób bez dachu nad głową. Niskie temperatury niosą dla osób bezdomnych zagrożenie utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Wiele z nich pomimo świadomości tego zagrożenia, nie zmienia w tym czasie trybu życia. Nie chce lub nie jest w stanie zapewnić sobie właściwej opieki.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu, od kilku dni sprawdzają pustostany, altany oraz wszystkie inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Zwłaszcza teraz, kiedy znacznie obniżyły się temperatury powietrza. Działania te prowadzą wspólnie ze strażnikami miejskimi i pracownikami opieki społecznej.
Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli
widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy.
Dzisiaj także policjanci sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych.
Wskazywali im miejsca, gdzie mogą otrzymać pomoc. Osoby te na ogół
deklarują wyraźną chęć pozostania w swych prowizorycznych domach. Bezdomność to poważny problem społeczny, Należy pamiętać, że osoby bezdomne to, w większości ludzie niezaradni, bez ciepłej odzieży, głodni i zmarznięci.  Żyjąc w niedostatku są bardziej niż inni narażeni na utratę zdrowia lub życia i potrzebują pomocy.
Niechlujny, niekiedy odrażający wygląd bezdomnych, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, praktyki nachalnego żebractwa, w odbiorze społecznym stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Brak pomocy najbliższych, ograniczenia ruchowe, wędrowny tryb życia oraz uzależnienia, mogą stanowić przyczynę utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Nadużywany w tych warunkach alkohol w znacznym stopniu zwiększa zagrożenie.
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Niebezpieczeństwo to, dotyczy głównie osób
niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i samotnych.
Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez Policję, działań ochronnych w tym zakresie, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem
organizmu.
Policjanci apelują do wszystkich, aby nie być obojętnym na krzywdę innych osób. Jeżeli widzimy człowieka narażonego na wychłodzenie zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Każde zgłoszenie będzie sprawdzane. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie – pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.
Osoby bezdomne uzyskają pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałczu ul. Nowomiejska 4, w godzinach od 8.00- 10.00 oraz od godz. 14.00 – 14.45 ( poza wyznaczonymi godzinami pracownicy wykonują zadania w terenie). Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!
Mł. asp. Beata Budzyń, KPP Wałcz