Nie bądź widmem na drodze!

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dzisiaj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wałeckiej jednostki przeprowadzili działania dla niechronionych uczestników ruchu drogowego pod nazwą „Nie bądź widmem na drodze”. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zminimalizowanie wypadków z ich udziałem. Przeprowadzono ją na terenie Człopy.

 

W okresie jesienno – zimowym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jesień i zima to pory roku, w trakcie których panuje tendencja ubierania się na ciemno. Podczas złej pogody, przy słabej widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zauważyć pieszego oraz odpowiednio zareagować.

Nie tylko szybko zapadający zmrok o tej porze roku przyczynia się do wypadków ale także słaba widoczność. Dlatego też, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych policjanci prowadzą cykliczne akcje, w trakcie których informują niechronionych uczestników ruchu drogowego o ważności odblasków, przypominają o zasadach przechodzenia na drugą stronę ulicy, zagrożeniach związanych z nieostrożnym wchodzeniem na ulicę i wręczają elementy odblaskowe.

 

Dzisiejsi niechronieni otrzymali samozaciskowe opaski odblaskowe, odblaskowe kamizelki oraz odblaski na rowery. Były także odblaski dla tych najmłodszych uczestników ruchu. Policjanci przypominają, że każdy pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu musi mieć odblask, umieszczony w miejscu widocznym dla kierowcy.

Elementem odblaskowym może być przedmiot doczepiony do ubrania, prywatna kurtka, która ma wszyte elementy odblaskowe. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej. Osoba piesza mająca na sobie element odblaskowy jest już widoczna nawet z odległości 150 metrów. Pieszy ubrany na ciemno zostaje zauważony dopiero z odległości około 40 metrów.

 

Dzisiejsze działania skierowane były do mieszkańców miasta i gminy Człopa.

 asp. Beata Budzyń, KPP Wałcz