Przysiądź na Zaczytanych Ławeczkach w VIVO! Piła

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Unikalne, kolorowe w kształcie otwartych książek ławki można oglądać od 21 marca do 17 kwietnia w VIVO! Piła. Każda z nich została zaprojektowana przez znaną ze świata kultury i sztuki osobę, która razem z Fundacją Zaczytani.org promuje czytelnictwo oraz zachęca do zbiórki książek na rzecz szpitalnych bibliotek. W trakcie wystawy, 6 kwietnia odbędzie się spotkanie z Zaczytanym Ambasadorem.

Czytanie rozbudza wyobraźnię, uczy i relaksuje. Osoby sięgające po książki mają obszerniejszy zasób słów, ich mózgi pracują efektywniej, a umiejętność zapamiętywania poprawia się. Regularne czytanie opóźnia starzenie się mózgu oraz chroni przed ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Korzyści płynące z czytania są niepodważalne, jednak tylko 38% Polaków powyżej 15. roku życia przeczytało co najmniej jedną książkę w minionym roku, a ledwie 9% ankietowanych 7 lub więcej pozycji w ciągu roku.

Fundacja Zaczytani.org od 2013 roku propaguje czytelnictwo poprzez organizowanie Wielkich Zbiórek Książek, dzięki którym na oddziałach szpitalnych powstają biblioteki.

Czytanie ma terapeutyczne działanie, pomaga nam oderwać się od codziennych kłopotów, a to szczególnie ważne przy pomocy najmłodszym pacjentom, którzy dzięki lekturze łatwiej radzą sobie ze szpitalną rzeczywistością – mówi Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji Zaczytani.org.

W czasie zbiórki w wybranych przestrzeniach miejskich fundacja ustawia niepowtarzalne ławki w kształcie otwartych książek, z których każda ma swojego ambasadora. Od 21 marca do 17 kwietnia w VIVO! Piła będzie można zobaczyć i usiąść m.in. na Ławce Odwagi Beaty Pawlikowskiej czy Ławce Miód Maliny Katarzyny Pakosińskiej. Na wszystkich ławkach umieszczono kody QR pozwalające na bezpłatne ściągnięcie audiobooków i zagłębienie się w lekturze.

 Czytanie to niezwykła przygoda, zachęcamy wszystkich Pilan by na nowo odkryli magię książek. Już teraz zapraszamy 6 kwietnia na spotkanie z naszym Zaczytanym Ambasadorem, którym będzie pewna młoda, utalentowana Wrocławianka – mówi Magdalena Drzewiecka, Center Menager VIVO! Piła.

Wystawa Zaczytanych Ławek trwa od 21 marca do 17 kwietnia w VIVO! Piła.

Joanna Katyńska