Kto ma pamiątki?

Wydarzenia

Przed 30 laty, w styczniu  zmarł pewien niecodzienny człowiek, wędrowca, krajoznawca, przyjaciel ludzi, społecznik ? Czesław Białas, który ostatnie lata  życia spędził w Radolinku w stworzonej przez siebie Młodzieżowej Zagrodzie Krajoznawczej.

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance postanowiło przybliżyć zapomnianą nieco postać Czesława Białasa ? ale oto okazało się, że nie ma po nim zbyt wielu pamiątek. Słynna dwukółka, na której przemierzał Polskę wzdłuż i wszerz stoi u pana Pawła Wojciechowskiego w Byszewicach. Pan Paweł zabezpieczył ją jak mógł, schował pod daszkiem ale niestety pojazd ma już sporo ponad 50 lat i ruszenie go z miejsca mogłoby naruszyć delikatną strukturę.

Gdzieś, nie wiadomo gdzie zaginęły albumy pana Czesława w których zbierał wpisy osób, z którymi się spotykał podczas wędrówek, wpisy z obozów, rajdów, prelekcji, których przeprowadził tysiące.

Przemiłe panie z muzeum w Trzciance szukają śladów pana Białasa gdzie się da ? dotarły i do mnie, a ja poszukałem w starych dokumentach i wypożyczyłem na potrzeby wystawy kronikę prowadzonej przed laty przeze mnie drużyny harcerskiej z wpisem pana Czesława i z jego fotografiami. Dołączyłem również 2 wycinki prasowe z artykułami, które o Białasie napisałem.

Po rozmowie w muzeum postanowiliśmy, że trzeba szukać pomocy przez media i stąd powyższe kilka zdań.

Wszystkich, którzy mają jakieś pamiątki związane z panem Czesławem Białasem, zdjęcia, odciski pieczęci czy pisane zielonym atramentem dedykacje w kronikach czy książeczkach turystyki kwalifikowanej prosimy o kontakt z muzeum w Trzciance – Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance; ul. S. Żeromskiego 7; 64-980 Trzcianka; tel. 67 216 24 46; mzntrzcianka@wp.pl.

A gdyby ktoś chciał się ?na piśmie? podzielić wspomnieniami ze spotkań z panem Białasem ? byłoby to również bardzo miłe.

Jan Balcerzak