Dorota Cerazy i jej dwa mundury

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Zawsze chciała być policjantką, jednak od dziecka fascynował ją zawód strażaka. Skąd inni uciekają, tam post. Dorota Cerazy z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu biegnie by pomagać innym.

Zawsze chciała nieść pomoc. W rodzinnym domu od pokoleń był mundur strażaka. Strażakiem został dziadek, tata Doroty, a nawet troje rodzeństwa. Jedna z sióstr kończy nawet liceum o profilu strażackim.

Post. Dorota Cerazy- policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu – bo o niej mowa – z fascynacją obserwowała jak, męska strona rodziny żywo reaguje na wyjącą syrenę, świadczącą o alarmie. Panowie wzywani alarmem syreny udawali się w kierunku remizy. Zaraziła się tą pasją ponad 12 lat temu i postanowiła ją realizować w ochotniczej straży pożarnej. Początkowo w dziecięcej drużynie w rodzinnych Golcach.

Wielokrotnie brała udział w sportowych zawodach strażackich. Na początku była za młoda, więc nie jeździła do żadnych akcji strażackich.

Z biegiem lat zdobyła I i II stopień strażaka OSP Golce w gm. Wałcz. Co za tym, idzie większa odpowiedzialność i stawiane zadania. Zdobyte stopnie zobowiązują ją do brania udziału w gaszeniu pożarów oraz udzielaniu pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych, klęskach żywiołowych, gdzie niezbędna jest obecność strażaków. Dobrze pamięta i z przejęciem opowiada o pierwszym prawdziwym udziale w wypadku drogowym czy pożarze. Wciąż się szkoli.

W międzyczasie dobyła także uprawnienia ratownika medycznego. Kiedy słyszy dźwięk syreny, a nie jest akurat w służbie, rzuca wszystko i po prostu biegnie. Jakiś czas temu wspólnie z koleżankami z kobiecej drużyny strażackiej zajęła II miejsce w Wojewódzkich Zawodach Strażacki. Mimo wielkiej pasji do zawodu strażaka, na pytanie dlaczego nie została zawodowym strażakiem?

Odpowiada krótko. Zawsze chciała być policjantką. Od grudnia 2017 roku z dumą nosi policyjny mundur. Jest policjantką Ogniwa Patrolowo- Interwencyjnego. Pasję zamieniła na zawód. Teraz dwa zawody to jej dwie pasje. Post. Dorota Ceraz nadal biegnie na sygnał wyjącej syreny.

 Asp. Beata Budzyń, KPP Wałcz