Największym zagrożeniem dla lasów niestety, ale jest człowiek !
Od początku 2019 r. do środy zanotowano rekordową liczbę 7772 pożarów. Dla porównania w całym roku 2018 r. było ich niewiele ponad osiem tysięcy. Najwięcej aż 2308 było w tym roku na Mazowszu. Na drugim miejscu jest woj. łódzkie, w którym odnotowano 676 pożarów, a więc znacznie mniej. Trzecie miejsce zajmuje woj. wielkopolskie z liczbą 581 pożarów.
Najwięcej – 1136 pożarów – było od 1 lipca do wczoraj. Liczba ta jest rekordowa, mimo, że lipiec się jeszcze nie skończył i nie był tak upalny jak kwiecień czy czerwiec. W lipcu najwięcej 298 pożarów było w woj. mazowieckim, 118 w woj. łódzkim i 99 w woj. wielkopolskim.
W leśnictwie Rychlik spłonęło niemal 28 ha lasu, ogień zniszczył drzewa w wieku 100-125 lat.
Należy pamiętać, że ogień całkowicie niszczy warstwę runa i podszytu, a ocalałe drzewa są osłabione, wtedy są atakowane przez grzyby i owady.
W płonącym lesie zwierzęta wpadają w panikę, tracą orientację i wbiegają w płomienie. Podczas pożaru giną zarówno duże ssaki, jak i te mniejsze, niezdolne do szybkiego biegu (ryjówki, jeże czy nornice), a także gniazdujące na ziemi ptaki i ich lęgi oraz płazy i gady. Ogień jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla owadów (pszczół, trzmieli czy mrówek).
W tym roku w wyniku pożarów zginęło pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Zachowajmy ostrożność.
( Red.) AN