Andrzej Podolak i jego “Życie zamknięte w obrazach”

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. W Galerii BWAiUP w Pile odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej prac Andrzeja Podolaka pt: „Życie zamknięte w obrazach”. Ekspozycja będzie ukoronowaniem 50-lecia pracy twórczej artysty.  Wydarzenie to zaplanowano na 24 sierpnia.

Andrzej Podolak to pilski artysta malarz, twórca w dziedzinie malarstwa sztalugowego, architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa. Jego obrazy podziwiano na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa będzie retrospektywna – obrazy, które będzie można na niej zobaczyć to jednocześnie i kontynuacja podejmowanych wcześniej przez artystę wątków, jak i ich modyfikacja, dalsze badanie i eksploracja. Ciągle jednak obezwładniają kolorystyką, mocą, energią.

W lutym bieżącego roku Andrzej Podolak obchodził 75. urodziny – to dodatkowa okazja do spotkania z nim i jego twórczością w Galerii BWA. Serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową uroczystość!

Benefis poprowadzi Jan Japas Szumański. Niespodzianką wernisażu będzie koncert jazzowy w wykonaniu JAZZ TRIO: wystąpią: Grzegorz Nadolny – kontrabas, Rafał Jackiewicz – saksofony i Igor Nowicki – fortepian.

Horowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł RP Grzegorz Piechowiak oraz Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

***

Andrzej Podolak (ur. 1943 roku) – studia artystyczne przypadające na lata 1965 -1969 odbył na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów: Mieczysława Wejmana, Tadeusza Łakomskiego, Wacława Taranczewskiego, Jana Szancenbacha. Dyplom uzyskał w 1969 roku w pracowni prof. Jonasza Sterna.

W latach 1969 -1976 brał udział w wystawach indywidualnych, ogólnopolskich, w wystawach organizowanych przez ZO ZPAP w Krakowie oraz w wystawach sztuki polskiej za granicą (m. in. Kraków, Warszawa, Paryż, Mediolan, Kijów, Nowy Jork, Wiedeń), a od 1976 -2006 roku eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych środowiska pilskiego w kraju i za granicą: Piła, Bydgoszcz, Gorzów Wlkp., Poznań, Warszawa, Sopot, Wałbrzych, Schwerin, Sankt Petersburg, Bratysława, Stenberg, Châtellerault, Innsbruck oraz realizował szereg prac w zakresie architektury wnętrz, ceramiki artystycznej, grafiki wydawniczej, malarstwa ściennego i konserwacji zabytków.

Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju (Kraków, Łódź, Poznań, Piła, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Elbląg, Szczecin) oraz za gra-nicą (USA, Kanada, Niemcy, Szwecja, Dania, Holandia, Szwajcaria, Austria, Francja, Węgry, Bułgaria, Rosja).

Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. 1986 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1987 – Nagroda Wojewódzka w Dziedzinie Plastyki, 1990 – Nagroda Wojewody Pilskiego za całokształt osiągnięć twórczych, 1997 – Medal Miasta Châtellerault, 1998 – Srebrny Krzyż Zasługi, 1999 – Nagroda Starosty Pilskiego w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury, wielokrotnie nagradzany Nagrodą Prezydenta Miasta Piły. Ponadto w 1995 i 2001 roku uhonorowany został tytułem „Człowieka Roku” w dziedzinie kultury. Członek Jury krajowych i międzynarodowych konkursów.

 (WM)
eKi