I znów pijani kierowcy. Tym razem w Skórce i Pniewie

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Lekkomyślność, to najlżejsze słowo, jakim można określić zachowanie osoby, która wsiadła za kierownicę swojego pojazdu, mimo, iż wcześniej piła alkohol. Auto kierowane przez tak bezmyślną osobę może w ułamku sekundy zamienić się w śmiercionośne narzędzie. Dlatego policjanci każdego dnia dbają o to, by eliminować takie osoby z ruchu drogowego. To jedno z podstawowych, ale nie jedyne zadanie, z jakim szczególnie w weekendy mierzą się policjanci na naszych drogach.

W minioną sobotę (28.09.2019) kilka minut przed godziną 13.00 policjanci z Komisariatu Policji w Krajence otrzymali anonimowe zgłoszenie, że w jednym ze sklepów na terenie  Skórki zakupy robi mężczyzna, który prawdopodobnie jest nietrzeźwy, a pod placówkę handlową przyjechał samochodem.

We wskazane miejsce błyskawicznie skierowany został policyjny patrol interwencyjny. Policjanci zatrzymali wskazany w zgłoszeniu pojazd zanim nieodpowiedzialny kierowca zdążył wyjechać z parkingu na drogę wojewódzką nr 188. Był to  młody mężczyzna, mieszkaniec gminy Szydłowo. Mundurowi sprawdzili jego stan trzeźwości. Przeprowadzone badanie potwierdziło obecność ponad 2 promili alkoholu w jego organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat więzienia. Funkcjonariusze zatrzymali także jego prawo jazdy – informuje podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

Kolejnym nieodpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego okazał się 24-latek z gminy Okonek, który wracał ze spotkania towarzyskiego “wężykiem”,  od krawężnika do krawężnika.

Zazwyczaj taki styl jazdy wybierają kierujący, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo i narażając innych uczestników ruchu drogowego siadają za kierownicę swojego pojazdu i próbują dotrzeć do celu. Najczęściej na ich drodze stają stróże prawa i uniemożliwiają im dalszą jazdę. Do takiego zdarzenia doszło w miejscowości Pniewo, gdzie patrol z okoneckiego komisariatu zauważył kierującego rowerem. Mężczyzna z trudem utrzymywał równowagę i jechał środkiem drogi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 24-latka tylko potwierdziło ich podejrzenia. Mieszkaniec gminy miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Miał też  pretensje do stróżów prawa, że przeszkodzili mu w dalszej podróży. Mundurowi skierowali wobec 24-latka wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Złotowie – kontynuuje Forecki.

Wypity alkohol – nawet w niewielkiej ilości – prowadzi zawsze do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia powodując błędną ocenę odległości i szybkości, które są tak ważne podczas prowadzenia pojazdu. Niestety nie brakuje osób, które decydują się na głupi krok i wsiadają za kierownice pojazdów pod wpływem alkoholu.

Policjanci przy każdej możliwej okazji apelują do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

 (Red.)/KPP Złotów