Konkurs imienia Jana Brzechwy – brawa dla wszystkich!

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia
UJŚCIE. Kłamczucha, Samochwała i Psie smutki, a Paweł i Gaweł Na straganie…
Pod znakiem dziecięcych recytacji upłynął jeden z grudniowych wieczorów w Ujskim Domu Kultury. W organizowanym przez UDK dorocznym konkursie imienia Jana Brzechwy spróbowało swych sił trzydzieścioro młodych recytatorów. I choć nie każdy został laureatem, wszyscy wystąpili wspaniale.
Główny cel tego konkursu to oczywiście popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz innych twórców poezji dla dzieci, aktywizacja teatralna, a także kształtowanie wrażliwości i wyobraźni dzieci.
Recytacje podzielono na dwie kategorie wiekowe – klasy I-III oraz klasy IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy i miasta Ujście. Każdy uczestnik mógł wykonać tylko jeden wiersz. Jury oceniało wyłącznie recytacje indywidualne. Przy przyznawaniu punktów najwięcej uwagi poświęcało samej deklamacji, ale liczyły się też odpowiedni dobór stroju i rekwizytów wykorzystanych podczas recytacji.
– Cieszymy się bardzo, że tak liczna publiczność przysłuchiwała się występom naszych młodych konkursowiczów – mówią organizatorzy. –Widząc bliskich i znajomych na widowni wykonawcom z pewnością było łatwiej pokonać tremę, która ogarnia człowieka na scenie niezależnie od wieku i stopnia obycia z mikrofonem. Stanęliście w blasku reflektorów zmierzyliście się z wierszem i samym sobą i to było coś. Wszyscy jesteście zwycięzcami.
Zgodnie z regulaminem jury musiało jednak wyłonić laureatów, czyli tych najlepszych z najlepszych. Nie było łatwo. Ostatecznie zdecydowało co następuje:
W kategorii klas I-III zwyciężyły ex aequo Ewelina Witkowska za recytację wiersza “Cztery łapy” Ludwika Jerzego Kerna i Anna Ziemann za wiersz “Mops” Jana Brzechwy. Miejsce drugie przypadło natomiast Mikołajowi Strzeleckiemu za wiersz “Abecadło” Juliana Tuwima. Miejsca trzeciego w tej kategorii nie przyznano.
W grupie deklamatorów z klas IV-VI laur zwycięstwa przypadł Amelii Kaczor za wiersz “Sowa” Jana Brzechwy. Miejsce drugie otrzymała Magdalena Rogala za “Samochwałę” Jana Brzechwy, a miejsce trzecie ex aequo – Miłosz Bienias za “Żabę” oraz Adam Ziemann za “Suma”, oba wiersze autorstwa Jana Brzechwy.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy słodycze. Gratulujemy pięknych występów. Wielkie, wielkie brawa.
 (acz), UDK