Było ich dwóch. Każdy miał  2,5 promila alkoholu. Obaj prowadzili auta. Obu zatrzymali kierowcy

Czarnków Na sygnale Najnowsze

LUBASZ. KUŹNICA CZARNKOWSKA. Wzorową postawą wykazali się trzej mężczyźni, którzy w miniony weekend zatrzymali  nietrzeźwych kierowców. W ten sposób skutecznie wyeliminowali ich z ruchu drogowego      i  być może zapobiegli tragedii.

-W sobotę, 1 września. około godziny 14.00 dyżurny czarnkowskiej komendy został poinformowany o obywatelskim ujęciu pijanego kierowcy w Lubaszu na ulicy Szkolnej. Na miejsce skierował policjantów z wydziału ruchu drogowego. Funkcjonariusze zastali zgłaszającego, który poinformował ich, że kiedy zauważył nietrzeźwego mężczyznę kierującego autem, postanowił udaremnić mu dalszą jazdę. Badanie stanu trzeźwości 50-letniego mieszkańca gminy Lubasz wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie – mówi mł.asp. Karolina Górzna –Kustra z KPP w Czarnkowie.

Dzień później doszło do podobnego zdarzenia. Tym razem w Kuźnicy Czarnkowskiej.

Dwaj mieszkańcy powiatu, mając podejrzenie, że kierowca citroena może być nietrzeźwy, postanowili pojechać za nim. Cały czas dawali sygnały dźwiękowe, aby kierujący pojazdem zatrzymał się. Po przejechaniu kilkuset metrów auto najechało na wybój i stanęło.  Wówczas mężczyźni dobiegli do samochodu, wyciągnęli kluczyki ze stacyjki, a następnie mężczyznę z pojazdu i  wezwali Policję. Całe zdarzenie nagrali telefonem komórkowym. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 58-letniego kierowcy. Miał prawie 2,5 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że nie posiadał prawa jazdy z uwagi na toczące się wcześniejsze postępowanie karne – dodaje Górzna -Kustra.

Obaj zatrzymani ze swojego postępowania tłumaczyć się będą przed sądem.

Kwestię ujęcia obywatelskiego reguluje art. 243 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z treścią tego przepisu, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Policja: -Mieszkańcom powiatu gratulujemy obywatelskiej postawy, która jest wyrazem troski o bezpieczeństwo publiczne oraz życie i zdrowie innych ludzi.

(WM)