PIŁA. Aktualnie na terenie Piły nie zarejestrowaliśmy przypadków kwarantanny i zakażenia koronawirusem– zaznacza Prezydent PIotr Głowski i przypomina o wcześniejszych zaleceniach służb związanych z profilaktyką w zakresie koronawirusa.
Równolegle kierownictwo i pracownicy urzędu miasta planują i realizują kolejne działania mające na celu zabezpieczenie pilan przed rozprzestrzenieniem się epidemii. Wdrażamy kolejne środki mające na celu zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
-
W związku z aktualnymi potrzebami i brakami, które są zgłaszane przez różne służby państwowe i samorządowe (Policję, Szpital Powiatowy i Straż Miejską) w zakresie przeciwdziałania epidemii koronawirusa, Prezydent Piły uruchomił specjalną rezerwę w budżecie miasta w wysokości 100 tys. zł. Pieniądze te zostaną wydane na zakup środków dezynfekcyjnych, rękawiczek jednorazowych i maseczek ochronnych. Dodatkowe pieniądze uruchamiane będą w zależności od dalszego rozwoju sytuacji.
-
Obserwujemy, jak powstają lokalne grupy samopomocowe, jak pojawiają się deklaracje bezinteresownej pomocy w zakupach żywności czy leków. Mając na uwadze bezpieczeństwo (sanitarne, fizyczne) zainteresowanych stron oraz by nie dopuścić np. do przypadków nadużyć wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu formalizujemy pomoc w sytuacjach, gdy pomoc sąsiedzka lub udzielana przez przyjaciół jest niemożliwa. Zachęcamy do zapoznania się z akcją ?Zakupy dla seniora? i jeśli to możliwe, zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.
-
Od dzisiaj wstrzymana jest możliwość osobistego załatwienia spraw w Urzędzie Miasta. Wszelkie sprawy należy kierować poprzez korespondencję elektroniczną i tradycyjną. Na parterze Urzędu Miasta znajduje się skrzynka podawcza, w której można zostawić dokumenty. Kontakt osobisty jest możliwy wyłącznie w kwestiach związanych z odbiorem dowodu osobistego oraz w niezbędnych sprawach związanych z działalnością USC.
-
W dalszym ciągu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego udziela ślubów. Pracownicy USC indywidualnie kontaktują się z każdą parą, informując o zagrożeniach i prosząc o maksymalne ograniczenie liczby uczestników uroczystości do świadków i rodziców.
-
Nauczyciele pracujący w szkołach miejskich są w kontakcie ze swoimi uczniami. Nie jest to czas wolny od aktywności związanych z edukacją, za pośrednictwem dziennika elektronicznego i innych form kontaktu, uczniowie otrzymują i realizują zadania domowe oraz realizują naukę zdalnie. Uczniowie powinni spędzać czas w domu!
-
Rekrutacja i postępowanie uzupełniające do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i pierwszych klas szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Piła na rok szkolny 2020/2021 odbywa się zgodnie z harmonogramem. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu w placówkach gminnych zostały ustawione skrzynki podawcze, w których należy zostawić dokumenty rekrutacyjne. Kontakt ze szkołami i przedszkolami jest możliwy tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz połączeń telefonicznych.
-
Jesteśmy przygotowani do realizacji działań w zakresie dostarczania żywności dla osób objętych kwarantanną w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa . Żywność dla osób w kwarantannie będzie dostarczała Policja, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Wojska Obrony Terytorialnej po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dostawcą żywności będzie jedna z naszych organizacji pozarządowych.
-
Przypominając o zaleceniu ograniczania obecności w dużych skupiskach ludzkich, prosimy o realizowanie wyłącznie niezbędnych zakupów. Specjaliści z zakresu epidemiologii zalecają sklepom z obsługą, realizowanie zakupów zgodnie z zasadą, że to sprzedawca podaje klientowi wybrany towar. W obiekcie powinien znajdować się jeden klient / na jednego sprzedawcę. Ewentualne kolejki powinny gromadzić się poza sklepem. Odstęp pomiędzy poszczególnymi osobami powinien być nie mniejszy niż 1,5m!
-
Targowisko miejskie, podobnie jak sieci handlowe, działa pod pewnymi obostrzeniami. Zawieszone zostały niedzielne jarmarki oraz giełda zwierząt.
-
Stowarzyszenia ?Migacze? pomaga w tłumaczeniu języka migowego (np. w urzędzie czy u lekarza). Konsultacje prowadzone będą za pomocą kamerki internetowej. W razie konieczności wykona dla niesłyszących pilne telefony, zrobi też zakupy. By skorzystać z bezpłatnej usługi wystarczy skontaktować się ze stowarzyszeniem na facebook-u Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszący „Migacze” w Pilelub wysyłać wiadomość SMS pod numer 883 231 091.
Piotr Głowski
Prezydent Miasta Piły