WAŁCZ. Informacje w sprawie koronawirusa przekazane przez rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Małgorzaty Kapłan według stanu na 16 marca. 5 osób jest poddanych kwarantannie, 52 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym. Nikt nie jest hospitalizowany. U nikogo do tej pory nie wykryto obecności koronawirusa.
W województwie zachodniopomorskim wykryto do tej pory 7 przypadków zakażenia (wszystkie w Szczecinie), w Polsce to 205 osób. Jeszcze raz podkreślamy, że na ten moment w naszym powiecie nie wykryto zarażenia, co oczywiście nie oznacza, że apele o ograniczenie kontaktów i pozostanie w domach są nieaktualne.
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w kraju zarządzeniem komendanta 107 Szpitala Wojskowego od dzisiaj (17 marca) zostały wstrzymane wszystkie planowe świadczenia medyczne udzielane w szpitalu, poradniach specjalistycznych i medycynie pracy. Wykonywane będą tylko procedury medyczne ratujące życie, onkologiczne oraz związane z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Przyjęcia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej odbywać się będą po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i uzgodnieniu telefonicznym.
Ograniczona jest działalność urzędów, petenci proszeni są o załatwianie spraw przez telefon lub internet, nie działa komunikacja miejska, ograniczenia w rozkładzie jazdy wprowadził także wałecki PKS i Wałeckie Towarzystwo Przewozowe (szczegóły dostępne na stronach internetowych przewoźników).
***
Przygotowaliśmy słowniczek, który pomoże zrozumieć różnice między na przykład kwarantanną a nadzorem epidemiologicznym.
Wprowadzony w piątek stan zagrożenia epidemicznego oznacza, że zostały przywrócone granice (na razie na 10 dni), polscy obywatele wracający do kraju zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Polski. Wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze, sklepy spożywcze, apteki, banki i drogerie zostaną otwarte, zamknięto m.in. butiki i księgarnie znajdujące się w galeriach handlowych, zamknięte zostały restauracje i puby – jedzenie można odebrać osobiście lub z dowozem do domu. W sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego, minister może też wydać nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych.
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany oznacza po prostu, że przebywa w szpitalu, nie oznacza to automatycznie, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.
Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – licząc od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka a teraz zza polskich granic w ogóle. Nie wolno jej wychodzić, nikomu nie wolno jej odwiedzać. Jeśli osobie będącej objętej kwarantanną chcemy dostarczyć jedzenie, stawiamy je pod drzwiami. Kiedy chcemy wyprowadzić psa takiej osoby, wystawia ona go za drzwi i je zamyka, dopiero wtedy można przejąć zwierzę. Za złamanie kwarantanny grożą surowe kary – łącznie z pozbawieniem wolności oraz kary finansowe – nawet 5 tys. zł.
Nadzorowi epidemiologicznemu podlegają również zdrowi ludzie – oznacza to, że człowiek objęty nadzorem nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny również trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia.
(z)/extrawalcz.pl