Dzisiaj świętują podopieczni św. Floriana

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

“W straży pożarnej razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi – pożarowi – bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy” – powiedział J.J. Edmondson. Dzisiaj  – 4 maja – przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. 

Międzynarodowy Dzień Strażaka, obchodzony jest 4 maja, w dniu wspomnienia w kościele katolickim św. Floriana.  W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe,  ustanowione przez Sejm RP. Dzień ten nie jest  dniem wolnym od pracy.

 Wszystkim strażakom – tym zawodowym i ochotnikom – dziękując za ich ofiarną i trudną służbę, życzymy  jednocześnie wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęśliwych powrotów do domu.

 Redakcja Wasze Media

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile

4 maja 2020 r. na placu przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbył się apel z okazji Dnia Strażaka. Ze względu na trwającą pandemię wirusa uroczystość odbyła się w tylko w gronie strażackim. Komendant Powiatowy PSP w Pile, bryg. Rafał Mrowiński złożył wszystkim życzenia, dziękując za poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi.

Odczytane zostały listy osób awansowanych oraz nagrodzonych z okazji strażackiego święta:

  • Rozkazem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 4 funkcjonariuszy z Piły otrzymało awanse na wyższy stopień oficerski.
  • Rozkazem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej 4 funkcjonariuszy z Piły otrzymało awanse na wyższy stopień aspirancki.
  • Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu 16 funkcjonariuszy z Piły otrzymało awanse na wyższy stopień podoficerski.
  • Rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile 1 funkcjonariusz otrzymał awans na wyższy stopień szeregowy.
  • Z dniem 1 maja 2020 r. na wyższe stanowiska służbowe zostało awansowanych 49 funkcjonariuszy.
  • Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, nagrodami Komendanta Głównego PSP oraz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP  nagrodzonych zostało 5 funkcjonariuszy.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile służy obecnie 104 funkcjonariuszy oraz 4 osoby cywilne. W dwóch Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych oraz w Stanowisku Kierowania codziennie służbę pełni 19 strażaków.

Na terenie powiatu pilskiego funkcjonują 53 jednostki OSP, które w swoich szeregach zrzeszają ponad 2000 członków. Spośród nich blisko 500 osób posiada wymagane kwalifikacje, które uprawniają do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. 32 jednostki OSP włączone są do podziału bojowego, a na ich wyposażeniu znajduje się 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Tekst: st. kpt. Paweł Kamiński
Zdjęcia: st. str. Dawid Śmigiel