Znów pijani kierowcy

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. W sobotę wieczorem w Zakrzewie pijana 33-latka jechała motorowerem. Miała ponad promil alkoholu w organizmie. Zatrzymali ją mieszkańcy Złotowa.  Dzień wcześniej z dwoma promilami w organizmie zatrzymany został kierowca opla. 

6 czerwca. Wieczór. Zakrzewo. Na ul. Dworcowej nietrzeźwego kierowcę zatrzymali mieszkańcy Złotowa. Na miejsce skierowano policjantów z Lipki, którym 27 i 21- letni złotowianie opowiedzieli jak doszło do obywatelskiego ujęcia?

-Jadąc drogą wojewódzką 189 z Zakrzewa do Złotowa zauważyli motorower, którego kierujący miał widoczne problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy i poruszał się tzw. wężykiem. Mieszkańcy Złotowa zawrócili więc swój samochód po czym wyprzedzili motorowerzystę i w bezpieczny sposób zmusili kierującego – jak sie okazało: kobietę – do zatrzymania się.  Od 33-latki wyczuli woń alkoholu. Odebrali jej kluczyki i zadzwonili na Policję. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mieszkanki gminy Zakrzewo. Miała w organizmie ponad promil alkoholu – relacjonuje podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

Niestety to nie jedyny zatrzymany podczas weekendu nietrzeźwy kierujący na drogach powiatu złotowskiego. W piątkowe popołudnie również na terenie gminy Zakrzewo policjanci prewencji zatrzymali pijanego kierowcę opla. Prowadził auto mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu.

Pijani kierowcy stracili prawo jazdy. Ze swego postepowania będą się tłumaczyć przed Sądem.

Podkom.Forecki: Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

Pomimo wielu apeli policji i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Reagujmy widząc, że za kierownicę wsiada taka osoba, nie pozostawajmy obojętni również wtedy gdy na jezdni zatacza się pieszy lub rowerzysta – poinformujmy o tym Policję. Może to zapobiec wielu tragediom. Na całe szczęście tym razem nikt nie został ranny.

 (Red.)