Bezpieczna kąpiel w gminie Trzcianka

Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. Na terenie gminy Trzcianka funkcjonują 3 kąpieliska: Nowa Plaża, Stara Plaża oraz Logo. Sezon kąpielowy potrwa do 31 sierpnia. W tym okresie, od godz. 10:00 do 18:00, będą strzeżone jednocześnie przez dwóch ratowników z trzcianeckiej Drużyny WOPR „Anioły”. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Każdorazowo, przed sezonem, badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kapiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wszystkie trzcianeckie kąpieliska w ocenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Czarnkowie mają wodę przydatną do kąpieli. W trakcie sezonu, co kilka tygodni, wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Urząd Miejski Trzcianki. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji Sanepidu.

Kąpielisko Nowa Plaża

Kąpielisko Nowa Plaża wydzielone jest na jeziorze Sarcze, przy ul. P. Skargi 56 w Trzciance. Obszar do kąpieli wytyczony jest nowymi pomostami pływającymi oraz bojami: strefa dla umiejących pływać – bojami czerwonymi, strefa dla nieumiejących pływać – bojami żółtymi, wydzielony brodzik dla dzieci – bojami białymi. Przy kąpielisku znajduje się Centrum Wędkarstwa, Turystyki Wodnej i Ratownictwa Wodnego. Na terenie przylegającym do kąpieliska zorganizowana jest piaszczysta plaża, ograniczona kamiennym murkiem. Na plaży można grać w plażową piłkę siatkową, a także znajduje się wydzielony, betonowy plac do gry w koszykówkę. W pobliżu znajdują się: stadion sportowy, korty tenisowe, hotel, parking, punkty gastronomiczne oraz Park Ryb Słodkowodnych. Teren wyposażony jest również w przebieralnię, ławki, kosze na śmieci i dwie przenośne toalety typu toi-toi. Kąpielisko nadzorowane jest przez 2 ratowników.

Kąpielisko Stara Plaża

Kąpielisko Stara Plaża wydzielone jest na jeziorze Sarcze, w terenie zalesionym, przy drodze wyjazdowej z Trzcianki na Wałcz. Obszar do kąpieli wytyczony jest pomostem i bojami. Na terenie przylegającym do kąpieliska zorganizowana jest piaszczysta plaża. W pobliżu znajdują się: parking, bezasekuracyjny park linowy, plac rekreacyjny dla dzieci, zewnętrzna siłownia, punkty gastronomiczne, Centrum Fitness & Squash, drewniana wiata ze stołami i ławkami oraz Park Ryb Słodkowodnych. Teren wyposażony jest również w przebieralnię, ławki, kosze na śmieci i dwie przenośne toalety typu toi-toi. Kąpielisko nadzorowane jest przez 2 ratowników.

Kąpielisko Logo

Kąpielisko „Logo” wydzielone jest na jeziorze Długie, przy ul. Gorzowskiej. Obszar do kąpieli wytyczony jest bojami: strefa dla umiejących pływać – bojami czerwonymi, strefa dla nieumiejących pływać – bojami żółtymi, wydzielony brodzik dla dzieci – bojami białymi. Przy plaży znajduje się miejsce rekreacyjne z boiskiem do siatkówki, plac zabaw dla dzieci. Na terenie przylegającym do kąpieliska zorganizowana jest piaszczysta plaża. W pobliżu znajduje się lokal gastronomiczny z ogródkiem. Teren wyposażony jest również w przebieralnię, ławki, kosze na śmieci i  przenośną toaletę typu toi-toi. Kąpielisko nadzorowane jest przez 2 ratowników.

 

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE KĄPIELISKA W CELU ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM KORONAWIRUSEM SARS-COV-2:

 • nie korzystaj z kąpieliska w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną,
 • zachowaj dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych wynoszącą        2 metry na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli (z wyłączeniem osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym),
 • unikaj zatłoczonych miejsc na terenie obiektu,
 • zasłaniaj usta i nos przy przemieszczaniu się na terenie obiektu – poza miejscem plażowania i kąpielą w wodzie,
 • staranne zasłaniaj usta i nos (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania,
 • korzystaj z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych,
 • dbaj o higienę rąk i ich częstą dezynfekcję,
 • zachowaj czystości w otoczeniu.

ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych przez ratownika WOPR.
 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 3. Pamiętaj, że niestrzeżone zbiorniki zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
 4. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki “na główkę”.
 6. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
 7. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
 8. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi – unikniesz wstrząsu termicznego.
 9. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
 10. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
 11. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
 13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
 15. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

 1. Brak umiejętności pływania,
 2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
 3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
 4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
 5. Pływanie w miejscach zabronionych,
 6. Skoki “na główkę” do wody w nieznanym miejscu,
 7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
 8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
 9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi,
 10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających,
 11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.

UM Trzcianka