Wypadli z kajaków!

Wydarzenia

WALKOWICE. “Podczas spływu kajakowego Notecią w okolicach śluzy Walkowice wywróciły się kajaki. Cztery osoby wpadły do wody, z dwiema nie ma kontaktu” – tak brzmiało zgłoszenie, jakie wpłynęło do Dyspozytora Operacyjnego Powiatu w Czarnkowie. Na szczęście były to tylko ćwiczenia w ramach Inspekcji Gotowości Operacyjnej.

-Strażacy z JRG Czarnków, JRG Trzcianka, OSP w KSRG Sarbka-Sarbia oraz OSP w KSRG Biała musieli zmierzyć się z pozorowanym wypadkiem na rzece, przygotowanym przez zespół inspekcyjny. Zadaniem strażaków było zwodowanie łodzi, odnalezienie i ewakuacja wszystkich poszkodowanych oraz udzielenie im odpowiedniej pomocy. Silny nurt rzeki i uciążliwy dostęp do linii brzegowej dodatkowo utrudniał realizacje tych zadań – mówi asp. Mateusz Helak.

Jak dodał, do przygotowania i realizacji akcji wykorzystano sprzęt i wiedzę merytoryczną Wojciecha Rybarczyka – instruktora wodnego.

– Podczas inspekcji przeprowadzono również test wiedzy teoretycznej, sprawdzono znajomość rozmieszczenia oraz parametrów technicznych sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek – dodaje Helak.

Takie ćwiczenia i wyciągnięte z nich wnioski pozwalają doskonalić umiejętności działań na wodzie. Statystyki KG Policji mówią już o 191 ofiarach utonięć podczas tego sezonu letniego, dlatego strażacy apelują o rozsądek i rozwagę podczas korzystania z kąpielisk!

(Red.)
Foto: asp. Artur Kłos