WAŁCZ. Od 15 do 17 października w Wałczu będą się odbywać 56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka, podczas których miasto będzie gościć ponad 50 najwybitniejszych polskich sportowców.
5 października w ratuszu zorganizowano konferencję prasową, w której uczestniczyli m.in. członek zarządu województwa Stanisław Wziątek, starosta Bogdan Wankiewicz, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, dyrektor COS OPO w Wałczu Zdzisław Ryder oraz związani z Wałczem olimpijczycy Karolina Naja, Grzegorz Kołtan, Łukasz Woszczyński i Paweł Łakomy, który wystąpił w podwójnej roli olimpijczyka oraz urzędnika Starostwa.
-Wałcz staje się stolicą sportu, to szczególne wydarzenie w naszym województwie, ale też szczególne wydarzenie w życiu sportowym Wałcza. Organizacja tych wydarzeń właśnie tutaj jest spowodowana tym, że Wałcz ma swoje wyjątkowe miejsce na sportowej mapie Polski, że wysiłek władz miasta i powiatu jest dostrzegalny – mówił S. Wziątek. –Widać to po tym, że zmienia się infrastruktura i warunki do uprawiania sportu się poprawiają. Efektem tych działań są wybitne sukcesy sportowe.
S. Wziątek chwalił zaangażowanie S. Kopcia i Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej przy sprowadzeniu tej uroczystości do Wałcza.
To niezwykłe wydarzenie nie tylko dla naszego miasta i całego województwa – podkreślił burmistrz Maciej Żebrowski. –To będą trzy dni pełne wydarzeń ważnych nie tylko dla mieszkańców Wałcza, ale i całego świata olimpijskiego.
Burmistrz przedstawił ogólny plan imprezy i zaprosił mieszkańców na wydarzenia otwarte. Z kolei starosta opowiedział o konferencji ?Transgraniczna problematyka ruchu olimpijskiego na Pomorzu Zachodnim? i przedstawił książkę ?Olimpijski Wałcz?, którą redagował razem z Jerzym Eiderem i Dariuszem Skalskim. Autorami są Roman Gniot, Łukasz Gniot, Paweł Łakomy i B. Wankiewicz. Stanisław Kopeć z kolei opowiedział o sportowcach, których Wałcz będzie gościł. Jak powiedział, swoją obecność potwierdziło 55 olimpijczyków i paraolmpijczyków, w tym także złotych. Mówił również o sposobie ich uhonorowania. Natomiast Zdzisław Ryder opowiedział m.in. o postaci pierwszego dyrektora COS w Wałczu Piotra Madzińskiego i odsłonięciu poświęconej jego pamięci tablicy przy ośrodku. Zapewniał, że ośrodek jest dobrze przygotowany do organizacji inauguracji imprezy, także w przypadku złej pogody.
Program uroczystości jest bardzo bogaty i przewiduje m.in. wspomnianą wcześniej konferencję oraz Galę Sportu 56. CUDO w Wałeckim Centrum Kultury, podczas której nastąpi wręczenie odznak ministra sportu ?Za zasługi dla sportu? dla wybitnych wałeckich trenerów, wychowawców mistrzów Polski i Europy, odznaki honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego i medali PKOL. Zaplanowano również spotkania olimpijczyków z uczniami kilku wałeckich szkół. Piątkowa inauguracja na stadionie COS OPO odbędzie się według olimpijskiego ceremoniału z hymnem i zapaleniem znicza olimpijskiego. W programie jest także spacer śladami polskich olimpijczyków Aleją Gwiazd Sportu oraz wizyta w I LO im. Kazimierza Wielkiego. Sobota będzie dniem mniej oficjalnym. Tego dnia odbędzie się piknik olimpijski i bieg im. Zdzisława Krzyszkowiaka (zgłoszenia wciąż przyjmuje MOSiR). W kawiarence olimpijskiej na Alei Gwiazd Sportu wałczanie będą mieli okazję porozmawiać z olimpijczykami. Przez wszystkie dni trwania CUDO i po ich zakończeniu w Muzeum Ziemi Wałeckiej będzie można obejrzeć wystawę ?Wałeccy olimpijczycy 1948 – 2016?, wśród eksponatów znajdują się m.in. maskotki olimpijskie i stary sprzęt sportowy, na przykład kajak z 1964 roku z igrzysk w Tokio.
Na zakończenie konferencji członek zarządu województwa Stanisław Wziątek zaapelował o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.
Tekst i fot. (extrawalcz.pl)