PIŁA. Program Odpowiedzialności Społecznej wprowadza w Pile prezydent Piotr Głowski i prosi mieszkańców o zaangażowanie. –Sednem programu jest wzajemna troska o siebie i wszystkich, którzy przebywają w naszym otoczeniu. Noszenie maseczek, mycie i dezynfekcja rąk oraz zachowanie bezpiecznego dystansu nie muszą być nakazem, do którego stosujemy się pod groźbą kary ? niech będą wynikiem dbałości o wspólne dobro, zdrowie i życie ? zaapelował.
Apel prezydenta jest ściśle związany z posiedzeniem zespołu zarządzania kryzysowego, które odbyło się 5 października w Urzędzie Miasta Piły. Efektem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele: służb medycznych, Sanepidu, Straży Miejskiej i Policji są rekomendacje postępowań zmniejszające ryzyko zakażenia się wirusem.
Rekomendowane zachowania:
? zakrywanie ust i nosa w budynkach, pomieszczeniach, terenach zadaszonych (targowiska) oraz podczas wydarzeń publicznych na terenach otwartych (np. obiekty sportowe);
? zachowanie bezpiecznego dystansu (co najmniej 1,5 metra), niezależnie od miejsca, w którym odbywa się zgromadzenie;
? dezynfekcja rąk podczas zgromadzeń oraz w miejscach publicznych;
? rezygnacja przez instytucje publiczne i podmioty prywatne z organizowania bezpośrednich spotkań lub ograniczenie liczby uczestników do niezbędnego minimum;
? załatwianie spraw urzędowych on-line, zamiast bezpośredniej wizyty w urzędach;
? podczas akcji ratunkowych lub interwencji, informowanie funkcjonariuszy służb, o osobach zakażonych i objętych kwarantanną.
? To są miękkie zalecenia, których przestrzeganie będzie świadczyć o naszej odpowiedzialności społecznej. Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego apeluję do państwa pomóżmy sobie wzajemnie. Kiedy trzeba nośmy maseczki, dezynfekujmy ręce i zachowujmy bezpieczny dystans ? mówił podczas konferencji prasowej Piotr Głowski.
Prezydent Piły zapowiedział jednocześnie monitorowanie wydarzeń publicznych organizowanych w mieście.
? Będziemy sprawdzać, czy organizatorzy zwracają uwagę na zachowania uczestników i reagują w przypadkach łamania przez nich zasad bezpieczeństwa. Nasze spostrzeżenia (negatywne lub pozytywne) będą w przyszłości brane pod uwagę, podczas rozstrzygania konkursów na przyznanie danej organizacji wsparcia na organizację jakiegoś wydarzenia, czy projektu ? stwierdził P. Głowski.
W związku z rosnącą liczbą osób zakażonych i objętych kwarantanną, wznowione zostaną wspólne patrole Sanepidu, Policji i Straży Miejskiej.
? Będziemy sprawdzać, czy w instytucjach publicznych i sklepach przestrzegane są zasady bezpieczeństwa oraz czy pracownicy kontrolowanych podmiotów reagują na przypadki łamania obowiązku noszenia maseczek, czy dezynfekcji rąk ? zapowiada Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.
Źródło: (pila.pl)