POWIAT PILSKI. Rękodzieło artystyczne, haft, szycie, tkactwo, tradycyjny wypiek chleba i wyrób serów ? tego wszystkiego można się było nauczyć dzięki szkoleniom realizowanym w gminnych ośrodkach kultury na terenie powiatu pilskiego. Właśnie zakończono projekt szkoleniowy realizowany przez Lokalną Grupę Działania Krajna nad Notecią.
Mieszkańcy powiatu pilskiego podnieśli swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tradycji kulinarnych, zasad produkcji tkanin z naturalnych surowców, podstaw domowego szycia i umiejętności samodzielnych poprawek krawieckich, a także rękodzieła artystycznego w zakresie florystyki.
To wszystko nastąpiło dzięki realizacji projektu ?Spotkania z tradycją na Krajnie ? szkolenia dla mieszkańców?, współfinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014?2020. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.
8 października 2020 roku w Ujskim Domu Kultury odbył się ostatni warsztat szycia dla mieszkańców. Rok temu szkolenia zrealizowano w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią i dotyczyły one tradycyjnego wypieku chleba i wyrobu masła. Z kolei w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie odbyły się kilkudniowe szkolenia serowarskie.
W marcu 2020 roku warsztaty musiały zostać zawieszone w związku z obostrzeniami związanymi z COVID -2019. W czerwcu szkolenia zostały przywrócone i trwały one do października 2020 roku. Łącznie przeprowadzono 14 szkoleń, z których skorzystało i 136 osób ze wszystkich ośmiu gmin wiejskich powiatu pilskiego.
-Mimo trudności związanych z pandemią udało nam się zakończyć projekt. Warto podkreślić, że uczestnik po każdym szkoleniu wychodził ze swoją wykonaną pracą. Owocem tej pracy były: własny wypiek chleba, wyrób masła, sera, wzór haftu krajeńskiego, uszytej torby na zakupy czy ozdoby, ściereczki, T-shirtu, wianek ozdobny, las w szkle, bukiet z żywych kwiatów. W ramach warsztatu uczestnicy bezpłatnie otrzymali indywidualne materiały potrzebne do przeprowadzenia szkolenia – informuje koordynatorka projektu Angelika Krupa.
Każde szkolenie było ocenione przez uczestników w ankietach.
-Wszystkie szkolenia oceniono bardzo wysoko ? mówi Grzegorz Supron, dyrektor biura LGD. ? To nas bardzo cieszy i motywuje do kolejnych działań dla mieszkańców ? dodaje.
Organizatorzy mają już kolejne pomysły na dalsze działania na rzecz mieszkańców.
?Na pewno będziemy sugerować się sugestiami uczestników wyrażonymi w ankietach i propozycjami ze strony ośrodków kultury ? mówi Grzegorz Supron z LGD.
(Red.)
Fot. LGD Krajna nad Notecią