CUDO w cieniu pandemii

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. W okrojonym zakresie i w reżimie sanitarnym odbyły się w Wałczu Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. Pomimo odwołania szeregu imprez towarzyszących, organizacyjnie obchody można uznać za udane.

Pierwotnie impreza miała odbyć się w kwietniu, lecz z powodu pandemii przeniesiona została na jesień tego roku. Obchody ograniczono do niezbędnego minimum. Niemal wszystkie wydarzenia zaplanowane na sobotę, 17 października zostały odwołane.

15 października około 50 olimpijczyków odwiedziło w grupach wałeckie szkoły. Tego dnia w sali konferencyjnej COS OPO odbyła się także konferencja „Transgraniczna problematyka ruchu olimpijskiego na Pomorzu Zachodnim”.

Dzień później na stadionie na Bukowinie odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. Na trybunach zasiadło 44 olimpijczyków i paraolimpijczyków, w tym 28 medalistów igrzysk, a wśród gości – oprócz gospodarzy burmistrza Wałcza Macieja Żebrowskiego i starosty Bogdana Wankiewicza – nie mogło zabraknąć prezesa PKOL -u Andrzeja Kraśnickiego i wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Stanisława Wziątka. Przybył również radca ambasady Japonii Akiro Tajima, którego kraj będzie organizatorem kolejnych igrzysk olimpijskich.

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się od defilady uczestników igrzysk, którzy w towarzystwie orkiestry i uczniów wałeckich szkół trzymających tablice z nazwami polskich szkół noszących imię polskich olimpijczyków, przemaszerowali przed główną trybuną.

Jesteśmy szczęśliwi, że pomimo pandemii przyjechali państwo do Wałcza i wzięli udział w tych uroczystościach – przywitał zebranych B. Wankiewicz. -Możemy wspólnie świętować i pokazać, że nie obce są nam olimpijskie wartości.

-Witam wszystkich, którzy przybyli na te uroczystości – mówił M. Żebrowski. -Szczególnie dyrektorów i uczniów wałeckich szkół, którzy przyczynili się do tego, aby ta impreza wypadła okazale. Wałcz to sportowa perła nie tylko Pomorza Zachodniego, lecz również Polski.

Prezes PKOL w ramach podziękowania wręczył burmistrzowi oraz staroście pamiątkowe statuetki, wyróżnił również za współpracę prezesa Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisława Kopcia.

Później odbył się ceremoniał olimpijski z wciągnięciem na maszt flagi PKOL, zapaleniem znicza, którego dokonała dwukrotna medalistka olimpijska Karolina Naja oraz odczytaniem przez uczennicę SMS-u Julię Sulik apelu olimpijskiego.

Program artystyczny przygotowali i przedstawili uczniowie SP nr 5 im. Polskich Olimpijczyków. Następnie wyróżniający się młodzi sportowcy otrzymali kółka olimpijskie, wręczono także złote medale MKOL-u oraz Złote Gryfy.

Kółka olimpijskie otrzymali: Wojciech Pilarz, Julia Czech, Wiktor Leszczyński, Patryk Kowalski, Miłosz Polaczek i Weronika Marczewska.

Pożegnanie olimpijczyków kończących karierę sportową: Ewa Durska, Marcin Matkowski, Mateusz Sawrymowicz, Damian Zieliński.

 „Złote Gryfy”: Centralny Ośrodek Sportu OPO w Wałczu, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego z oddziałami sportowymi w Wałczu oraz Zygfryd Jarema.

Złote medale PKOL: COS-OPO Wałcz, Alfred Mikłaszewicz,  VIII Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Szczecinie.

Na koniec odsłonięto tablice pamiątkową poświęconą pierwszemu dyrektorowi wałeckiego COS OPO na Bukowinie Piotrowi Madzińskiemu.

W Muzeum Ziemi Wałeckiej cały czas można oglądać wystawę „Wałeccy olimpijczycy 1948 – 2016”, wśród wielu unikatowych eksponatów, jak medale, bilety na olimpiadę, sprzęt używany przez wałeckich kajakarzy, jest także jedyna w Polsce pełna kolekcja maskotek olimpijskich Henryka Grzonki.

(piotr) extrawalcz/ (Red.)

 Fot. UM Wałcz