Od piątku, tj. 08.01.2021 pacjenci będą otrzymywać skierowania do lekarza jedynie w formie elektronicznej, podobnie jak e-recepta.
Ma to na celu zaoszczędzić nasz czas, czyli pacjenta i lekarza poprzez zmniejszenie biurokracji oraz kolejek w przychodniach, szpitalach.
Można zarejestrować się telefonicznie. Wystarczy podać odpowiednie informacje lub w rejestracji podać kod i numer PESEL.
Wówczas lekarz wprowadza odpowiednie dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie albo za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl. Dokumenty zostaną podpisane cyfrowo.
Osoby posiadające Internetowe Konto Pacjenta (IKP) otrzymają czterocyfrowy kod, który dotrze do nich sms-em lub mailem (jako załącznik pdf). Takie konto można założyć na stronie pacjent.gov.pl.
Zalety e-skierowania
* E-skierowania nie można zgubić ? jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta
* pacjent może w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań
* rodzice i opiekunowie mogą śledzić historię leczenia swoich dzieci i podopiecznych
* znika problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu lub błędów ? system e-zdrowie (P1) dokonuje weryfikacji poprawności e-skierowania
nie trzeba przyjeżdżać do placówki w celu odbioru skierowania, można je też otrzymać po kontakcie telefonicznym z lekarzem
* pacjent rejestruje się telefonicznie na zabieg lub konsultację
* pacjent nie może zarejestrować e-skierowania jednocześnie w kilku placówkach, co wpłynie na skrócenie kolejek do specjalistów oraz na zabiegi
* znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.
Więcej na: pacjent.gov.pl
( Red.)