Szła złą stroną drogi. Nie miała odblasków. Potrącił ją samochód

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

LIPKA. Policjanci z Posterunku Policji w Lipce zostali wezwani na trasę pomiędzy miejscowościami Nowy Buczek – Lipka, gdzie doszło do potrącenia pieszej. Jak się okazało, 59-latka szła niewłaściwą stroną jezdni i wtargnęła pod koła Toyoty Yaris. Kobieta nie posiadała elementów odblaskowych. Za spowodowanie kolizji drogowej została ukarana mandatem karnym.

Do potrącenia pieszej doszło 12 stycznia w godzinach wieczornych.

20-latka jadąca Toyotą Yaris w kierunku Nowego Buczka, nagle zauważyła kobietę, która wtargnęła na jezdnię wprost pod koła jej samochodu. Kierująca nie zdążyła już wykonać żadnego manewru w celu uniknięcia potrącenia kobiety – informuje podkom. Maciej Forecki ze złotowskiej Policji. –Jak wynika z ustaleń policjantów obsługujących zdarzenie, piesza poruszała się w kierunku miejsca zamieszkania nieprawidłową stroną jezdni. 59-latka wpadła wprost pod koła auta. Pomimo, że znajdowała się po zmroku poza obszarem zabudowanym, nie posiadała żadnych elementów odblaskowych.

Kobieta miała sporo szczęścia. Nie odniosła poważnych obrażeń. Za spowodowanie kolizji została ukarana mandatem.

***

Policja przypomina: Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Nawet najmniejszy element odblaskowy może uratować ludzkie życie.

Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Te dodatkowe metry dają kierowcy szansę na podjęcie manewru hamowania lub bezpiecznego ominięcia takiej osoby, w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. W przypadku dostrzeżenia pieszego, często jest już za późno na reakcję kierowcy, czego następstwem są zdarzenia drogowe, skutkujące często utratą zdrowia lub życia pieszego.

Przypominamy kilka cennych rad kierowanych do pieszych:

  • przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, zachowujmy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegajmy raptownie na jezdnię,
  • samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
  • w zderzeniu z samochodem, to piesi odnoszą największe obrażenia,
  • zaopatrzmy się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie,
  • żeby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym, chodźmy tylko lewą stroną drogi,

Zachowujmy na drodze szczególną ostrożność i stosujmy się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku, dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

(Red.)/KPP Złotów

Fot. KPP Złotów