Muzeum Ziemi Złotowskiej przejęło Zagrodę Krajeńską

Inwestycje Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Burmistrz Miasta Złotowa Adam Pulit oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska podpisali umowę użyczenia dotyczącą Zagrody Krajeńskiej. Od 2021 roku to właśnie Muzeum Ziemi Złotowskiej będzie nowym zarządcą tego istotnego punktu na mapie Złotowa.

Umowę podpisano 4 stycznia. Dyrektor muzeum cieszy się, że z szacunkiem dla przeszłości może spojrzeć w przyszłość. Chata krajeńska, jeszcze w swojej pierwotnej lokalizacji we wsi Święta, przez wiele lat była filią Muzeum Ziemi Złotowskiej. Dzisiaj zrekonstruowana zagroda ponownie będzie użytkowana przez muzealników.

Adaptacja obiektu do celów muzealnych znacznie powiększy naszą bazę ekspozycyjną oraz warunki magazynowania zbiorów. W chacie prezentowane będą nadal zabytki kultury ludowej, na które brak miejsca w samym muzeum. Wierzymy, że zainteresowanie obiektem, którym dotychczas opiekowali się Pan Bolesław Piotrów i Zygmunt Lenz, pozostanie duże i klimat tego miejsca będzie nadal przyciągał mieszkańców miasta i turystów – mówi Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik – Dworanowska.

Liczę, że nowy rok pozwoli wykorzystać potencjał przekazanej przestrzeni, a Muzeum Ziemi Złotowskiej przygotuje szeroką ofertę dla mieszkańców miasta oraz gości – mówi Burmistrz Miasta Złotowa Adam Pulit. –W Złotowie zależy nam na rozpowszechnianiu i kultywowaniu tradycji naszego regionu, a to wpisuje się w założenia marki “Złotów. Wielkopolskie Zdroje”, dlatego właśnie inwestujemy w rozbudowę oferty turystyczno- pobytowej. –dodaje. –Oczywiście stałe elementy zagrody, takie jak korzystanie z roweru wodnego “Vanessa” czy wypożyczalnia rowerów, będą w dalszym ciągu funkcjonowały. Liczę natomiast na to, że pod opieką Muzeum zagroda zyska nowy wymiar historyczno-kulturowy – dodaje burmistrz Pulit.  

Zagroda Krajeńska została również uwzględniona we wniosku o dofinansowanie w ramach tzw. Funduszy Norweskich w przedsięwzięciu pn. Przyjazna środowisku rekreacja i społeczna edukacja klimatyczna. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie polegała na umieszczeniu w Zagrodzie Krajeńskiej urządzeń produkujących „zieloną energię” (drzewko solarne, energy bike, demonstracyjny panel słoneczny wraz z kalkulatorem wydajności), która służyć będzie celom praktycznym (np. ładowaniu wyprodukowanym prądem telefonów komórkowych). Po zmroku zgromadzona w akumulatorach energia elektryczna będzie wykorzystana do oświetlenia przestrzeni wokół. Montaż i wykorzystanie urządzeń przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej w kontekście odnawialnych źródeł energii.

(zlotow.pl)