Złotowscy policjanci podsumowali bezpieczeństwo na drogach

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Analiza ruchu drogowego za 2020 rok na drogach powiatu złotowskiego pokazuje, że zdarzeń drogowych było mniej. Natomiast ich skutki i przyczyny powinny być również refleksją dla wszystkich uczestników ruchu.

Warto wiedzieć, że wpływ na bezpieczeństwo na drogach ma każdy z nas. Złotowska policja podsumowała miniony rok na drogach powiatu złotowskiego. Choć zdarzeń w porównaniu z 2019 rokiem jest mniej, to za każdą kolizją i wypadkiem stoi człowiek, jego zachowanie. Liczne akcje prowadzone na terenie powiatu przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego wiązały się z kontrolami kierujących pod względem stanu trzeźwości, przestrzeganiem przepisów, stanu technicznego pojazdów, itp. Były to akcje podczas których patrole nie tylko stosowały represję, ale też pouczały oraz instruowały na temat zasad poruszania się po drogach. Do rąk użytkowników dróg trafiło wiele broszurek związanych z zachowaniem na drodze oraz elementów odblaskowych.

W 2020 roku na terenie powiatu złotowskiego zaistniały 484 zdarzenia drogowe (w 2019 – 555), z czego 458 to kolizje drogowe (w 2019 – 509), a 26 to wypadki drogowe (w 2019 – 46). W zdarzeniach tych 21 osoby doznały obrażeń ciała (w 2019– 50), 8 poniosło śmierć (w 2019 – 6). Powyższe wykazuje, że w 2020 roku odnotowano spadek łącznej liczby zdarzeń drogowych o71.

Zdarzenia drogowe na terenie powiatu złotowskiego w latach 2018-2020

Wypadki drogowe w poszczególnych miesiącach lat 2018-2020

Sprawcy zdarzeń i wypadków drogowych:

Miejsca najbardziej zagrożone zdarzeniami drogowymi:

Najważniejsze przyczyny zdarzeń drogowych:

Niezmiennie najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość, stąd też częste i liczne działania w tym kierunku prowadzą złotowscy policjanci- to działania „Prędkość zero Tolerancji”, czy też ogólnopolska akcja „Prędkość”, gdzie poza tym przewinieniem funkcjonariusze szczególnie sprawdzają również stan trzeźwości, fakt stosowania pasów bezpieczeństwa. Pomimo , że za przekroczenie dozwolonej prędkości można stracić prawo jazdy, jak też sporą część gotówki, to kierowcy nadal ryzykują. W roku 2020 policjanci złotowskiej drogówki zatrzymali 113 praw jazdy kierowcom, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli prędkość o powyżej 50 km/h. W 2019 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o powyżej 50km/h zatrzymano 52 kierowcom.

Złotowska policja w nowym 2021 roku życzy wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznych podróży. Apeluje też o rozwagę i życzliwość w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Podkom. Maciej Forecki/ KPP Złotów