Dwóch na haju i za kółkiem

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Wczoraj podczas rutynowych kontroli drogowych policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy prowadzili samochody pod wpływem narkotyków.

Obecne warunki pogodowe nie są sprzyjające dla kierowców. Policjanci w czasie służb kontrolują jazdę kierowców a przede wszystkim czy wykonywane manewry nie zagrażają innym uczestnikom ruchu. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, kierowca musi być w pełni skoncentrowany oraz zdolny do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach otoczenia.

Niestety kierowca po zażyciu środków odurzających nie panuje nad tym, co robi. Odurzenie środkami narkotyzującymi jest równie niebezpieczne, jak picie alkoholu, a skutki działania nielegalnych substancji są nieprzewidywalne. Kierowca pod ich wpływem stanowi śmiertelne zagrożenie – zaznacza asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

Wczoraj patrol Wydziału Ruchu Drogowego i policjanci Posterunku Policji w Tucznie zatrzymali 25 i 36-latka, którzy prowadzili samochody osobowe pod wpływem narkotyków.

–Młodszy kierowca tłumaczył policjantom, że „zabalował na sylwestra”. Mężczyzna być może nie wiedział, że wiele narkotyków utrzymuje się w organizmie dużo dłużej niż alkohol – nawet kilkanaście dni. Drugi nie skomentował swojego zachowania. Obaj zostali zatrzymani – mówi Budzyń. –Ponadto podczas przeszukania mieszkania 36-latka funkcjonariusze znaleźli narkotyki w postaci amfetaminy w ilości 30, 126 gramów.

Należy pamiętać o tym, że niektóre substancje, w tym narkotyki, zaburzają sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków.

Kierowca “na haju” nie panuje nad tym, co robi. Skutki działania narkotyków są nieprzewidywalne, a osoba pod ich wpływem – siadając za kierownicą, stanowi śmiertelne zagrożenie.

Ponadto prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest przestępstwem. 25 i 36 letni kierowcy odpowiedzą za popełnione przestępstwo tj. prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo starszy kierowca odpowie za posiadania środków odurzających za co może mu grozić kara do 10 lat więzienia – dodaje asp. B. Budzyń.

Warto pamiętać, że jadąc po narkotykach kierowca ryzykuje utratę prawa jazdy nawet na 15 lat. Jeżeli pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Jak na kierowcę działa np. amfetamina? Zaburza ocenę sytuacji na drodze, zmienia postrzeganie odległości, czasu i prędkości.

(Red.)

Fot. KPP Wałcz