Znów auto w płomieniach. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Chodzież Czarnków Na sygnale Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Złotów

CZARNKÓW. Dzisiaj w południe przed starostwem powiatowym w Czarnkowie doszło do samozapłonu samochodu osobowego. Na szczęście kierowca zdążył wysiąść zanim płomienie ogarnęły cały pojazd. To już kolejny w tym roku w naszym regionie pożar samochodu. Czy takim sytuacjom można zapobiec?

W Polsce rocznie odnotowuje sie około stu pożarów saochodów. Auta mogą się zapalić zarówno podczas postoju, jak i w trakcie jazdy.

Jakie są przyczyny samozapłonu samochodu? Jak podaje portal automator.pl najczęstsza przyczyną pożaru w autach benzynowych są nieszczelności w układzie paliwowym. Ale nie tylko.

Samochody zapalają się w wyniku:

 • Zwarcia przewodów wysokiego napięcia
  Najczęściej są to przewody prowadzące od świec. Jeśli kable są uszkodzone, może dojść do zwarcia i zapalenia samochodu podczas pracy silnika.
 • Nieszczelności w układzie paliwowym
  Wypływające paliwo z łatwością może zapalić się nawet od iskry powstałej przy uderzeniu kamienia w metalową część auta.
 • Kontaktu nagrzanego katalizatora z paliwem
  Katalizator potrafi być rozgrzany do 600°C. Jego kontakt z paliwem, a nawet jego oparami może wywołać pożar samochodu.
 • Wad technicznych układu wspomagania kierownicy
  Układ hydrauliczno-elektryczny umieszczony jest za nadkolem. W wyniku działania różnych czynników, głównie soli, elementy układu ulegają korozji. Wystarczy niewielkie uszkodzenie przewodów, aby wzrosło ryzyko samozapłonu.
 • Zaśniedziałych styków bezpieczników
  Przerwanie ciągłości obwodu powoduje nagrzewanie się styków bezpieczników i ich topnienie. To częsty wynik zwarcia instalacji, a przez to zapalenia się samochodu.
 • Samodzielnych napraw i przeróbek
  Nawet źle zamontowane radio może nadwyrężyć instalację, przegrzać ją i spowodować zwarcie, które może okazać się przyczyną samozapłonu samochodu.
 • Nadmiernego ogrzewania auta
  Szczególnie zimą, przeciążona instalacja grzewcza może wywołać zwarcie.
 • Wycieku oleju silnikowego
  Jeśli podczas jazdy z silnika wypływa olej, wystarczy jedna iskra, np. na przegrzanym hamulcu, aby samochód stanął w płomieniach.
 • Wad technicznych niektórych modeli samochodów
  Opel może zapalić się w wyniku przesuszenia modułu wentylatora chłodnicy w samochodzie postawionym w nagrzanym garażu. W starszych Oplach płoną też często ABS’y oraz, podobnie jak w Skodach i Volkswagenach, elektroniczne wspomaganie. Najbardziej „łatwopalnym” samochodem okazuje się jednak Fisker Karma. Jest wyjątkowo podatny na jakiekolwiek zwarcia i przegrzania, a więc i samospalenia.

Możemy zapobiec pożarowi samochodu?

Możemy ograniczyć ryzyko samozapłonu auta poddając go systematycznej -raz w roku – kontroli w wyspecjalizowanych zakładach mechaniki.

By zminimalizować ryzyko samozapłonu, można zainstalować w aucie ALS – Aktywną Linię Samogaszącą. ALS montuje się w miejscach najbardziej narażonych na zwarcie. Jej działanie polega na pęknięciu przewodu polimerowego pod wpływem przegrzania instalacji i wyrzuceniu w miejsce zagrożone pożarem środka gaśniczego AFFF. Kierowcę o niedoszłym pożarze poinformuje mała dioda” – czytamy na automator.pl

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w łatwo dostępnym miejscu głównego wyłącznika prądu.

“Stosowanie go jest szczególnie istotne przy długim garażowaniu samochodu, a niezbędne przy garażowaniu samochodu z rozładowanym akumulatorem. Jeśli auto nie jest wyposażone w wyłącznik, warto ściągnąć z akumulatora klemy” – instruuje automator.pl

Co robić podczas samozapłonu?

Zachowaj zimną krew. Jeśli jedziesz, zatrzymaj się, wysiądź z samochodu i wezwij pomoc. Spróbuj również użyć gaśnicy proszkowej, co powinno zminimalizowac ogień.

Samozapłon auta – dostaniemy odszkodowanie?

Portal automator.pl wyjaśnia:

Jeśli samochód spłonął w wyniku pożaru spowodowanego samozapłonem auta stojącego obok, właściciel pojazdu zapalonego dostanie odszkodowanie. Kwota będzie wynikała z ubezpieczenia OC właściciela samochodu powodującego pożar. Jeśli natomiast kierowca ten nie ma OC, szkoda zostanie opłacona z UFG, a jej wysokość będzie musiał zwrócić właściciel auta, które było źródłem pożaru. Posiadacze AC zawsze mają wypłacane odszkodowanie.

(Red.)
Źródło: automator.pl
Fot. p. Mateusz