ENEA OPERATOR: Przyłącze na słupie energetycznym przy Robotniczej nie stwarza zagrożenia

Interwencje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Jeden ze słupów energetycznych przy ulicy Robotniczej w Pile niepokoi mieszkańców pobliskich posesji. Obawę budzą zwisające z niego kable, które ich zdaniem – mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia…

–Jeśli to zostanie w takim stanie, jak jest obecnie, to jak będzie „przebicie” prąd może kogoś porządnie porazić. Na dodatek przy słupie rośnie wiśnia. Latem jest tam pełno dzieci. Oby nic się nie stało – piszą zaniepokojeni mieszkańcy Robotniczej przesyłając w załączeniu zdjęcia „podejrzanego” słupa. –Chyba energetycy coś źle zrobili, albo o czym zapomnieli – sugerują.

Zdjęcia przesłaliśmy do zarządcy, czyli w tym konkretnym przypadku do Enei Operatora. Odpowiedź nadeszła niemal natychmiast, bo z prądem nie ma żartów. W tym jednak przypadku mieszkańcy Robotniczej mogą odetchnąć z ulgą.

–Na przesłanych zdjęciach widoczne jest przyłącze kablowe niskiego napięcia (zwisające przewody), które zostało wykonane w ubiegłym tygodniu. Podłączenie przyłącza do pracującej cały czas sieci energetycznej wykonujemy w technologii prac pod napięciem a więc bez wstrzymywania dostaw energii, tzw. wyłączeń planowych. Prace  w technologii PPN (prace pod napięciem) ze względów bezpieczeństwa, muszą być wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych (niska wilgotność i bez opadów). W związku z tym, że ubiegły tydzień obfitował w opady deszczu oraz śniegu i wilgotność powietrza była bardzo duża,  wykonawca przełożył podłączenie przewodów na przyszły tydzień, jeżeli oczywiście warunki atmosferyczne będą sprzyjające. Jednocześnie informuję, że ten etap budowy przyłącza – nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia i jest bezpieczne dla ludzi – wyjaśnia Danuta Tabaka, rzecznik prasowy Enea Operator podkreślając: –Bardzo dziękujemy Państwa Czytelnikom za czujność, która jest bardzo ważna, szczególnie w odniesieniu do urządzeń energetycznych.

(Red.)
Fot. p. Łukasz