„Metalowe Inspiracje” prawie na finiszu

Inwestycje Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Kilka pracowni–laboratoriów, a przed budynkiem naukowy plac zabaw – Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” w  Wałczu już prawie gotowe.  Jego misja zawiera się w  trzech słowach: nauka, edukacja, innowacje.

Głównym celem LCN jest poprawa dostępności do nowoczesnego nauczania na wszystkich poziomach edukacji w województwie zachodniopomorskim.

Ma ono  m.in. zwiększyć zainteresowanie młodych ludzi naukami ścisłymi,  a także wzmocnić bazę dydaktyczną w powiecie wałeckim.  

W skład Metalowych Inspiracji wchodzą pracownie:  symulatorów (śmigłowca, samochodu, wózka widłowego, koparki), klocków edukacyjnych, informatyczna, fizyko-chemiczna oraz pracowania odnawialnych źródeł energii. Przed budynkiem natomiast  umiejscowiono naukowy plac zabaw.

–Poszczególne laboratoria LCN są tak dobrane aby wytworzyć pewnego rodzaju ciąg edukacyjny –  wyjaśnia  starosta wałecki Bogdan Wankiewicz. –W pierwszym etapie prowadzone są zajęcia z kodowania i programowania w pracowni klocków edukacyjnych. Kolejny etap to podnoszenie umiejętności IT w pracowni informatycznej. W tej też pracowni będzie można programować urządzenia znajdujące się w pracowni symulatorów. Pozostałe laboratoria będą uzupełnieniem głównego nurtu edukacji w naszym LCN oraz edukacji 4.0 jaką planujemy wprowadzić we wszystkich szkołach podstawowych powiatu w ramach nowej perspektywy UE na lata 2021-2027. Projekt powiązany będzie również z działaniami PWSZ w Wałczu i jego super infrastrukturą IT oraz współpracą uczelni z największymi firmami z branży – zaznacza starosta.

W Lokalnym Centrum Nauki gościł już  Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca. Wrażenia z tej wizyty zamieścił na Facebooku.

„Spędziłem tam tylko pół godziny i gwarantuję Wam, że nie tylko dzieciom sprawi ono dużo radości  Ale nie tylko o radość tutaj chodzi. Sale do przeprowadzania zajęć praktycznych z chemii, informatyki, robotyki i programowania dadzą spora dawkę wiedzy. A sala z klockami lego – 100.000 klocków, to będzie istny raj na ziemi dla najmłodszych. Po moich dzisiejszych doświadczeniach wiem jedno – w okolicy drugiej takiej atrakcji nie znajdziecie”.

„Metalowe Inspiracje” – przypomnijmy – zlokalizowane są  przy ul. Bydgoskiej 50, w budynku po byłym II Liceum Ogólnokształcącym. Całość inwestycji to koszt  blisko 4,5 mln zł, z czego  85 proc. stanowi  wkład RPO w ramach Kontraktu Samorządowego ( 3.824 600 zł). Natomiast 670.000 zł (15%) to środki własne Powiatu Wałeckiego.

 (Red.)
Fot. Powiat Wałecki