Starostwo z nowoczesną strefą rekreacji dla pilan

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. O tym, że położenie zabytkowego budynku starostwa powiatowego w Pile jest bardzo atrakcyjne, nie trzeba nikogo przekonywać. Ten walor postanowiły wykorzystać władze powiatu i przy okazji termomodernizacji obiektu  zagospodarować również  teren za gmachem, czyli w kierunku Gwdy.

Wizualizacje dla tego pomysłu przygotowało  Biuro Obsługi Architektonicznej Archi-Graf z Piły.

– Zgodnie z zapowiedzią wraz z termomodernizacją budynków starostwa zamierzamy teren ten wkomponować w rejon Wyspy i stworzyć tam nową, ogólnodostępną strefę rekreacji dla mieszkańców, w której będą mogli spacerować i wypocząć – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powstanie m.in. deptak spacerowy z małą architekturą wystawienniczą, wiata widokowa z pomostem do cumowania kajaków, a nawet ogólnodostępna kawiarnia.

–Jesteśmy na etapie załatwiania dokumentacji, która umożliwi nam budowę przystani kajakowej. Zakładamy, że przynajmniej w tym roku rozpoczniemy te prace – dodaje starosta.

Mieszkańcy ze wszystkich obiektów będą mogli korzystać już w przyszłym roku. Sama termomodernizacja budynku starostwa natomiast zakończy się około października br.

Przypomnijmy.  Koszt termomodernizacji – to 7 mln zł, a zagospodarowania przestrzeni wokół – kilkaset tysięcy złotych. Inwestycja została sfinansowana w Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Całość będzie stanowić wyjątkowe miejsce rekreacji dla całych rodzin.

***

W ramach projektu “Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim – etap II” zaplanowano jeszcze wyposażenie istniejącej ścieżki edukacyjnej (między budynkami starostwa przy wejściu na Wyspę) w nowoczesne gabloty solarne z planszami dotyczącymi m.in. ochrony przyrody, wiatę edukacyjną, ławki i pulpity edukacyjne oraz edukacyjne gry plenerowe.

(Red.)

Fot. Powiat Pilski