BIAŁOŚLIWIE. Ekstremalne Drogi Krzyżowe na stałe zagościły w kalendarzu wydarzeń religijnych w Polsce. W naszym regionie po raz drugi pątnicy wyruszą z Białośliwia do Górki Klasztornej, pokonując nocą w samotności trasę 40 km. Tegoroczne hasło EDK związane jest z rewolucją pięknych ludzi. Zapisy poprzez stronę internetową https://bialosliwie.edk.org.pl/trasa- edk/4485
EDK rozpocznie się 26 marca 2021 roku Eucharystią o 21.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białośliwiu. Po mszy św. pojedyncze osoby lub małe grupki wyruszą w drogę. Będą wędrować zgodnie ze śladem GPS lub wydrukowanym opisem trasy. Obowiązuje milczenie. Pątnicy będą zatrzymywać się w wyznaczonych miejscach na modlitwę przy stacji. Na EDK przygotowane są specjalne rozważania, które oddają ducha tego wyzwania. Każdy uczestnik wyrusza na własną odpowiedzialność.
?EDK nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjście w jakiejś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Jeśli pątnik stanie się lepszy , wszyscy na tym zyskają ? tłumaczy ks. Wojciech Retman, lider Regionu Białośliwie.
Twórcą i pomysłodawcą idei jest ks. Jacek Stryczek Wiosna wraz z Męską Stroną Rzeczywistości z siedzibą w Krakowie. W tym roku hasłem są słowa zachęty: ?Stań się pięknym człowiekiem. Podejmij wyzwanie EDK?. Ks. Stryczek wyjaśnia sens tegorocznej myśli przewodniej
?Chciałem żyć w czasach pierwszych chrześcijan, razem z tymi idealistami. Po latach medytacji odkryłem wreszcie tajemnicę tych ludzi. Już nie muszę przenosić się w czasie. Rewolucja pięknych ludzi to te same ideały i sposób życia, jak w wtedy ? w czasach pierwszych chrześcijan. Właśnie na tym oparte są tegoroczne rozważania.
Do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej należy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest zabezpieczenie się na wszelką pogodę. Przejście trasy zajmuje od 8 do 12 godzin. Droga ta jest ekstremalna, bo trzeba pokonać minimum 40 km w nocy.
?Bóg nie planuje na EDK dobrej pogody. Nasz Bóg nie zajmuje się pogodą. Zajmuje się tym, abyśmy byli lepsi. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać ? przekonują organizatorzy EDK.
Zatem uczestnik EDK podejmuje wyzwanie, którego istotą jest dotarcie do granicy bólu i opuszczenie swojej strefy komfortu. Powoduje to otwarcie się na nowe wyzwania i w końcu decyzję o zmianie życia.
?Zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można? uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej. Tutaj zaczyna się?prawdziwe ćwiczenie duchowe?, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony ? tak ks. Stryczek zachęca do podjęcia tegorocznego wyzwania.
Ekstremalna Droga Krzyżowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce, a także poza granicami kraju. Co roku pojawiają się nowe trasy nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach.
Więcej informacji na fanpage’u rejonu https://www.facebook.com/EDKBialosliwie
Ks. Wojciech Retman