Kolejna przysięga wielkopolskich terytorialsów

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Ponad 50 rekrutów wypowiedziało słowa roty przysięgi na placu jednostki wojskowej  w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 WBOT.   Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, ostatnie przysięgi wojskowe mają skromną formę i odbywają się przy zamkniętych bramach koszar ? bez obecności rodzin.

To już 17. Przysięga w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Za każdym razem jest to ogromne przeżycie dla rekrutów, gdyż oficjalnie i pełnoprawnie stają się żołnierzami.  Ze względu na pandemię, w przysiędze nie mogli uczestniczyć przyjaciele i rodziny żołnierzy, za to uroczystość mogli obejrzeć dzięki transmisji  w Internecie.

Wśród składających przysięgę znalazły się osoby, które na co dzień są uczniami, studentami, nauczyciele, tokarz, fryzjer, czy instruktor karate.

?Na co dzień jestem  nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Nasza szkoła kształci certyfikowane klasy mundurowe. Szkolenie podstawowe odbyłem wraz z dwójką moich uczniów. Dla mnie to kontynuowanie rodzinnych tradycji. Muszę zdradzić, że w naszej szkole jest już nauczyciel, który został terytorialsem. Postanowiliśmy, że pójdziemy w jego ślady, bo również chcemy służyć Ojczyźnie i naszej lokalnej społeczności – mówi szer. Marcin Grzybowski.

Nowi terytorialsi rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem 12. marca. Wtedy przekroczyli bramę koszar i rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień składał się z kilkunastogodzinnego treningu wojskowego. Podczas szkolenia, nowi  terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Zanim jednak dostąpili zaszczytu złożenia przysięgi, musieli zdać egzamin z ?pętli taktycznej?  a to oznaczało, że musieli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. ?Szesnastkę? ukończyło 11 kobiet.

Szkolenie podstawowe to tak naprawdę początek drogi, jaką musi przejść żołnierz WOT. Pełne wyszkolenie trwa 3 lata a każdy terytorials zobowiązany jest do dalszego kształcenia i odbywania ćwiczeń rotacyjnych, które pogłębiają jego umiejętności i sprawność.

Ppor. Anna JASIŃSKA ? PAWLIKOWSKA
Fot. 12 WBOT