Majówka 2021. Czy grillować na działce, na balkonie? Co wolno i za co grożą mandaty ?Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony

Majówka 2021 minie znów pod znakiem obostrzeń. Choć rząd zapowiedział luzowanie restrykcji, większość z nich zostanie zniesiona po weekendzie majowym. Długi weekend majowy to dla wielu osób okazja na pierwszego grilla w tym roku. Zgodnie z regulaminem ROD, na działce można grillować. Zabronione jest natomiast stawianie na działce ROD grilla murowanego.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że obostrzenia nałożone przez rząd obowiązują również na działkach, dlatego nie możemy organizować grilla dla szerokiego grona rodziny i przyjaciół. Maksymalnie na wspólnym grillowaniu może się spotkać pięć osób plus zapraszający.

Nie ma przepisu prawnego, który zabraniałby grillowania na balkonie. Nie oznacza to jednak, że takie zachowanie nie podlega karze z innego przepisu. Zabronione jest bowiem rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów (paragraf 4, ustęp 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Za jego złamanie grozi kara 500 złotych. W przypadku wybuchu pożaru przewiduje się karę nawet do 10 lat więzienia. Niektóre osoby próbują jednak grillować na balkonie, ale tylko przy zastosowaniu grilla elektrycznego. Z kolei za rozpalenie ogniska lub grilla w lesie policja może nas ukarać mandatem do 5 tys. zł.

W Polsce nie obowiązuje zakaz przemieszczania się. Można jechać nad morze, w góry czy na Mazury. Problem stanowi za to nocleg. Bez przeszkód można nocować w lesie. Otwarcie hoteli nastąpi dopiero 8 maja. Przedsiębiorcom, którzy wcześniej zaproszą turystów, grożą kary do 30 tys. zł.

Gości będziemy mogli powiększyć dopiero 15 maja – wtedy działalność będą mogły wznowić restauracje i kawiarnie w ogródkach zewnętrznych. Dozwolona będzie także organizacja imprez okolicznościowych z limitem do 25 osób.

W majówkę na spacery wciąż musimy zakładać maseczki ochronne. Zdjąć możemy je tylko na czas posiłku, w lesie, parku lub na plaży. Aktualne przepisy stanowią, że za brak maseczki grozi mandat w wysokości nawet 1 tys. zł.

W miejscach publicznych wciąż musimy zakrywać usta i nos. Obowiązek ten potrwa co najmniej do 15 maja.

( Red.)